W holenderskim Purmerend nie dojdzie do realizacji planów budowy tymczasowych domów dla uchodźców z Ukrainy, gdyż inwestycja została nagle wstrzymana. Według lokalnych mediów, rząd zdecydował się nie udzielać wsparcia finansowego na ten cel. Wcześniej mieszkańcy protestowali przeciwko pomysłowi przyjęcia do 1,5 tysiąca Ukraińców, a petycję „Nie otwierajcie schroniska w Purmerend” podpisało ponad dziewięć tysięcy osób w ciągu ośmiu dni.

Mieszkańcy Purmerend dwukrotnie zorganizowali protesty pod ratuszem miejskim, wyrażając sprzeciw wobec przyjęcia ukraińskich uchodźców, którzy mieliby zamieszkać w specjalnie wybudowanych na obrzeżach miasta domach tymczasowych. Petycja „Nie otwierajcie schroniska w Purmerend” zyskała ponad dziewięć tysięcy podpisów w ciągu ośmiu dni. Mieszkańcy Purmerend wyrażają niechęć do przyjęcia schroniska dla Ukraińców.

POLECAMY: Skandal! Fundacja z Bydgoszczy otrzymała 470 tys. na remont zakupionej kamienicy, która jest przeznaczona na mieszkania, ale nie dla Polaków

Demonstranci argumentowali, że ich dzieci mają trudności w zdobyciu mieszkania, a zamiast zajmować się tym problemem, gmina decyduje się na finansowanie ośrodka dla uchodźców.

„Teraz wszystko wydaje się daremnym wysiłkiem, bo wycofuje się nie gmina Purmerend, ale rząd” – pisze portal NH Nieuws.

„Powiedziano nam, że przedłożony przez nas projekt biznesowy nie będzie finansowany przez państwo. Te nowe informacje oznaczają, że inwestycja nie jest możliwa w Purmerend” – czytamy w oświadczeniu gminy.

Holenderski rząd się wycofuje

Lokalne władze – jak twierdzą – są zdzwione decyzją rządu, bo ten wcześniej „pilnie wzywał regiony i gminy do realizacji budowy schronisk”.

Gmina wskazuje, że „uważa za konieczne przyjęcie uchodźców” i informuje, że w nadchodzącym czasie „odbędą się konsultacje w celu ustalenia, co to oznacza dla regionu”.

Podczas czwartkowej sesji rady miasta ostatecznie zdecydowano, że ośrodek nie powstanie. Nieoficjalnie samorządowcy przyznają, iż decyzja jest związana ze sprzeciwem lokalnej społeczności, a nie ruchem rządu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version