Premier Izraela Benjamin Netanjahu naraża bezpieczeństwo całego regionu tylko po to, by przedłużyć swoje polityczne życie – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
POLECAMY: Erdogan przekazał MTK szczegóły aktu oskarżenia Netanjahu
„Popieramy wkład Kataru w krótką przerwę humanitarną w Strefie Gazy i proces wymiany więźniów. Netanjahu naraża przyszłość naszego regionu, aby przedłużyć swoje polityczne życie. Śmierć 17 000 Palestyńczyków jest zbrodnią wojenną. Naszym priorytetem jest natychmiastowe ogłoszenie trwałego zawieszenia broni” – powiedział Erdogan, przemawiając we wtorek na szczycie Rady Współpracy Zatoki Perskiej.
Izrael i rządzący w Strefie Gazy palestyński ruch Hamas, przy mediacji Kataru, osiągnęły 22 listopada pierwsze szerokie porozumienie od czasu eskalacji konfliktu 7 października: strony zgodziły się na czterodniowe zawieszenie działań wojennych w celu wymiany dziesiątek zakładników i aresztowanych przetrzymywanych przez siebie nawzajem. Czterodniowy rozejm rozpoczął się 24 listopada o godzinie 07:00 czasu lokalnego i został dwukrotnie przedłużony, najpierw o dwa dni, a następnie o jeden kolejny.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba zabitych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 16 tysięcy osób, ponad 35 tysięcy ucierpiało. Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że Hamas przetrzymywał 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców jako zakładników, 110 porwanych zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.