Pracownica apteki, która nie zaszczepiła się przeciwko Covid-19, podejrzewała, że straciła pracę z tego powodu. Sąd pracy przyznał jej odszkodowanie w wysokości ponad 11 tysięcy złotych.

Mimo że w aptece pracowało trzech techników farmacji, tylko niezaszczepiona pracownica została zwolniona. W odpowiedzi na pozew byłego pracodawcy, ten argumentował, że zwolnienie wynikało ze względów ekonomicznych i konieczności zminimalizowania kosztów funkcjonowania apteki, co stanowiło przyczynę niezawinioną przez pracownika. Jednak nie przedstawił uzasadnienia wyboru konkretnej pracownicy.

POLECAMY: Szprycowanie czas zacząć! Pandemiczny resort dziś w nocy wystawi Polkom skierowanie na „szczepienie” COVID

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy przyznał rację pracownicy. Stwierdził, że w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy zawartej na czas nieokreślony z powodu likwidacji stanowiska pracy powinna być podana przyczyna wyboru pracownika do zwolnienia (kryteria doboru), chyba że jest ona oczywista lub znana pracownikowi. Pracodawca próbował argumentować, że kobieta miała trudny charakter i była często chora, co wpływało na nieprzewidywalność współpracy z nią. Jednak sąd stwierdził, że okoliczności podane jako uzasadnienie decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy oraz przedstawione w postępowaniu sądowym muszą być identyczne. Pracodawca nie mógł więc powoływać się na inne przyczyny przed organem rozstrzygającym spór, które mogłyby uzasadniać słuszność wypowiedzenia umowy.

Podstawa prawna: Wyrok SR w Bydgoszczy sygn. akt: VII P 87/22

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version