Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej dokładnie przeanalizowali legalność zatrudnienia ponad 5 300 cudzoziemców na obszarze Warmii i Mazur od stycznia do końca listopada bieżącego roku. W wyniku tych kontroli ujawniono, że 910 osób pracowało niezgodnie z przepisami.

POLECAMY: Straż Graniczna skontrolowała 3 firmy zatrudniające cudzoziemców. Prawie połowa pracowała nielegalnie

Największą grupę nielegalnie zatrudnionych stanowili obywatele Ukrainy, których odsetek wynosił 70%, następnie Białorusi – 12%, oraz Gruzji – 7%. Właściciele firm nielegalnie zatrudniali ich, omijając wymaganą zgodę i naruszając warunki określone w zezwoleniu. Ponadto przedsiębiorcy nie podpisywali umów z cudzoziemcami.

Zespół Straży Granicznej stwierdził, że najwięcej przypadków nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców miało miejsce w sektorze budowlanym – 21%, a także w agencjach pośrednictwa pracy – 17%. Usługi nielegalnie świadczyło 16% cudzoziemców, natomiast w sektorze turystycznym i gastronomii – 11%, zakładach produkcyjnych – 10%, a w transporcie – 8%.

Od początku roku do końca listopada sądy z Warmii i Mazur nałożyły na kontrolowanych pracodawców grzywny w łącznej kwocie prawie 143 tys. złotych. Podobne kontrole w różnych regionach Polski przynosiły podobne rezultaty, co zostało potwierdzone w wielu wcześniejszych przypadkach.

Przykładowo, w listopadzie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdyni przeprowadzili kontrolę zatrudnienia 121 cudzoziemców w lokalnej firmie zajmującej się pośrednictwem pracy i rekrutacją pracowników. Spośród tych osób 79 pracowało nielegalnie, bez wymaganego zezwolenia, na warunkach nieokreślonych w dokumencie, bez zawarcia umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Kontrolerzy ustalili, że głównie zajmowali się pracą pokojową i montażem rusztowań.

Podobne działania podejmowano także w innych regionach, np. w jednej z poznańskich agencji pracy, gdzie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Elblągu skontrolowali legalność zatrudnienia 64 cudzoziemców. Stwierdzono, że w 20 przypadkach agencja nielegalnie powierzała pracę obcokrajowcom, a 18 osób pracowało nielegalnie. Dodatkowo w 50 przypadkach pracodawca nie informował pisemnie odpowiedniego powiatowego urzędu pracy o zatrudnieniu cudzoziemców.

W Ustce funkcjonariusze Straży Granicznej poddali kontroli firmę ze Słupska, zajmującą się pośrednictwem pracy, gdzie sprawdzono zatrudnienie 56 cudzoziemców. W wyniku kontroli ustalono, że 10 osób otrzymało pracę nielegalnie, podobnie jak 10 cudzoziemców, którzy świadczyli pracę nielegalnie.

Tego typu kontrole przeprowadzane są systematycznie, jak miało to miejsce tydzień wcześniej, kiedy Straż Graniczna informowała o inspekcji legalności zatrudnienia cudzoziemców w jednej z agencji pracy tymczasowej na terenie powiatu wołomińskiego. Wówczas stwierdzono nielegalne zatrudnienie 78 cudzoziemców. Podobne przypadki miały również miejsce w Jeleniej Górze, gdzie przedsiębiorca zatrudniał nielegalnie 40 cudzoziemców pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Uzbekistanu oraz Gruzji.

Warto przypomnieć, że pod koniec października Straż Graniczna z Gdyni przeprowadziła kontrolę 348 cudzoziemców zatrudnianych przez jedną z agencji pracy tymczasowej, ujawniając, że niemal 300 osób pracowało nielegalnie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version