Projekt rozporządzenia ma na celu prawne zarezerwowanie terminów takich jak „szynka”, „wędlina”, „wędzonka” i „kiełbasa” wyłącznie dla wyrobów mięsnych, w ramach próby rozwiązania konfliktu pomiędzy konsumentami, hodowcami a producentami mięsa.
Opublikowany 6 grudnia 2023 roku projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącego znakowania różnych rodzajów środków spożywczych zakłada prawną rezerwację nazw stosowanych do oznaczania niektórych produktów spożywczych wyłącznie dla wyrobów mięsnych. Inicjatywa ta jest rezultatem działań organizacji rolniczych, które dążą do zapobiegania naruszeniom i dezinformacji konsumentów. Organizacje, takie jak #HodowcyRazem oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, wielokrotnie apelowały o takie rozwiązanie do ministerstwa.
Zgodnie z planowanymi regulacjami, nazwa „szynka” będzie zarezerwowana dla wyrobów pochodzących z uda zwierząt gospodarskich kopytnych, drobiu, zajęczaków, zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych lub zwierząt łownych, a także z piersi drobiu. Natomiast terminy „wędlina”, „wędzonka” i „kiełbasa” będą przysługiwały wyłącznie produktom wyprodukowanym zgodnie z definicją mięsa w prawie Unii Europejskiej.
Projekt obejmuje przepis przejściowy, który umożliwia wprowadzanie do obrotu handlowego produktów opakowanych i oznaczonych jednym z wymienionych terminów do 30 czerwca 2026 roku. To oznacza, że istniejące partie nie mięsnych wyrobów mogą być sprzedawane do tego terminu, a producenci mają czas na dostosowanie się poprzez ewentualne zmiany w produkcji lub modyfikacje opakowań, aby spełnić nowe wymogi i uniknąć dezorientacji konsumentów. Projekt, obecnie znajdujący się na etapie konsultacji publicznych, przewiduje wejście w życie po 12 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.