Seniorzy, których ZUS uprzywilejowuje, wypłacając im emerytury już pierwszego dnia każdego miesiąca, otrzymają w grudniu podwójną porcję środków finansowych. Ci, których świadczenia trafiają na konta 25. dnia miesiąca, cieszyć się będą gotówką jeszcze przed nadejściem Świąt Bożego Narodzenia.

POLECAMY: Zaczęło się. Karta płatnicza odrzuci transakcję jeśli przekroczysz limit śladu węglowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rutynowo dokonuje wypłat emerytur i rent w siedmiu ustalonych terminach: 1, 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dnia każdego miesiąca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, emerytury są dostępne na kontach dzień przed oficjalnym terminem wypłaty, a w przypadku, gdy termin ten przypada na dzień wolny od pracy, środki te są udostępniane dwa dni wcześniej. W grudniu, z uwagi na obchody Świąt Bożego Narodzenia, ostatni termin płatności przypada pierwszego dnia świąt.

– Dlatego w tym roku wszyscy emeryci i renciści z terminu „25”, którym przelewamy pieniądze na bankowe konto, zobaczą wypłatę najpóźniej 22 grudnia – poinformowała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ze względu na fakt, że 1 stycznia jest również dniem świątecznym, osoby otrzymujące wypłaty pierwszego dnia miesiąca otrzymają w grudniu dwie transakcje, obejmujące zarówno grudzień, jak i styczeń. Drugi przelew, datowany na 29 grudnia, będzie realizowany jeszcze przed nadejściem Sylwestra.

Czy listonosz zdoła dostarczyć emeryturę na czas? Rzeczniczka podkreśla, że termin ten można zapewnić jedynie seniorom, którzy otrzymują swoje świadczenia na konta bankowe. W przypadku, gdy senior zdecyduje się na tradycyjny pocztowy przekaz zamiast korzystania z usług banku, dostarczenie środków przez listonosza może potrwać dłużej – tłumaczy Iwona Kowalska–Matis.

Corocznie z okazji świąt Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyspiesza przekazywanie emerytur i rent, aby doręczyciel miał wystarczająco czasu na dostarczenie ich do 24 grudnia.

Przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku zaleca jednak założenie konta w banku. Jako zachętę dla tych, co chcą żyć normalnie bez nadzoru banku i wysokich prowizji przedstawicielka ZUS informuje, że dzięki założeniu konta bankowego istnieje możliwość korzystania z bankomatu o dowolnej porze, ponieważ nawet w najmniejszych gminach zazwyczaj dostępne są co najmniej dwa bankomaty różnych instytucji finansowych.

– Emerytura przelewana na bankowe konto oznacza bezpieczeństwo dla pieniędzy seniorów i ogromne oszczędności dla budżetu – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Za przekaz pocztowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zapłacić, a przelanie emerytury, czy renty na rachunek w banku nie kosztuje nic.

Szkoda tylko, ze przedstawicielka ZUS zapomniał dodać, że w przypadku posiadania konta bankowego koszty te ponosi emeryt lub rencista, który jest obciążany obecnie bardzo wysokimi opłatami bankowymi z tytułu posiadania konta lub wypłaty środków z bankomatu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version