Skuteczność sankcji naftowych wobec Rosji maleje ze względu na spadek dyskonta Uralu do globalnego benchmarku Brent – napisali w swoim raporcie eksperci Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), niezależnej organizacji badawczej zarejestrowanej w Finlandii.

Dokładnie rok temu, 5 grudnia 2022 r., weszły w życie sankcje naftowe krajów zachodnich wobec Rosji. Unia Europejska przestała akceptować rosyjską ropę transportowaną drogą morską, a kraje G7, Australia i UE nałożyły limit cenowy w wysokości 60 USD za baryłkę na ropę transportowaną drogą morską – droższa ropa nie może być transportowana i ubezpieczana. W odpowiedzi prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret zakazujący rosyjskim firmom sprzedaży ropy na podstawie umów, które bezpośrednio lub pośrednio przewidują pułap cenowy.

„Ograniczenie cen miało wpływ, ale nie wykorzystało swojego potencjału” – napisali eksperci CREA w raporcie na temat sankcji naftowych wobec Rosji.

„Różnica cen między rosyjską ropą naftową a benchmarkową ropą światową stale spada od początku 2023 r., co wskazuje, że skuteczność sankcji maleje” – czytamy w raporcie.

Według rosyjskiego Ministerstwa Finansów, główny gatunek eksportowy Urals był w styczniu sprzedawany poniżej 50 USD za baryłkę. W tym samym czasie Brent kosztował około 80 dolarów. Jednak już w lutym ceny rosyjskiej ropy zaczęły odrabiać straty. W listopadzie rosyjska ropa była już sprzedawana po 72,84 USD za baryłkę, podczas gdy Brent po 83,12 USD, a dyskonto zostało zmniejszone do 10,28 USD. Jednocześnie Ministerstwo Finansów poinformowało, że w okresie styczeń-październik 2023 r. dochody rosyjskiego budżetu z ropy i gazu spadły o 26,3% do 7,21 bln rubli.

„Unijny zakaz dostaw rosyjskiej ropy naftowej i ograniczenie cen nałożone przez G7 kosztowały Rosję około 34 miliardów euro utraconych przychodów z eksportu ropy naftowej, co doprowadziło do 14-procentowego spadku przychodów z eksportu w pierwszym roku obowiązywania sankcji. Sankcje zadziałały głównie ze względu na niższe ceny rosyjskiej ropy w porównaniu do cen światowych” – napisali fińscy eksperci.

Według raportu, zmniejszony wpływ sankcji wynikał z niepowodzenia rządów G7 i UE w egzekwowaniu i wzmacnianiu pułapu cenowego, co umożliwiło Rosji sprzedaż ropy powyżej pułapu, zwiększając dostawy dla nowych nabywców.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version