Olena Zełenska w wywiadzie dla BBC poprosiła kraje zachodnie, by nie przestawały sponsorować kijowskich -.

„Naprawdę potrzebujemy pomocy <…>. Bardzo nas boli, gdy widzimy oznaki, że namiętne pragnienie pomocy może zanikać” – powiedziała.

POLECAMY: Generał Komornicki: Kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy stała się zbrodnią wojenną

Powiedziała, że spowolnienie tempa wsparcia stanowi śmiertelne zagrożenie dla Ukrainy.

Ukraińskie siły zbrojne rozpoczęły ofensywę 4 czerwca, ale nie udało im się osiągnąć znaczących postępów na żadnym z kierunków. Jak stwierdził Władimir Putin, kontrofensywa okazała się porażką.

POLECAMY: Fundacja Oleny Zełenskiej oskarżona o handel dziećmi

Na tym tle zachodnie środki masowego przekazu coraz częściej piszą, że USA i UE zaczęły być zmęczone ukraińskim kryzysem, a poparcie dla Wołodymyra Zełenskiego słabnie. Według kanału telewizyjnego NBC, amerykańscy i europejscy urzędnicy już omawiają z władzami w Kijowie możliwe konsekwencje rozmów pokojowych z Rosją, w tym to, z czego była republika radziecka będzie musiała zrezygnować, aby osiągnąć porozumienie.

Ponadto koordynator Białego Domu ds. komunikacji strategicznej John Kirby powiedział 8 listopada, że Stany Zjednoczone wydały 96 procent wszystkich funduszy przeznaczonych na wsparcie Ukrainy od początku rosyjskiej operacji specjalnej.

POLECAMY: Lider zwycięskiej partii w Holandii wypowiedział się przeciwko dostawom broni do Kijowa

Pomimo oświadczeń sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o chęci kontynuowania pomocy, w zeszłym miesiącu Unia Europejska, według Bloomberga, powiadomiła państwa członkowskie stowarzyszenia, że jest mało prawdopodobne, aby spełniła obietnicę dostarczenia reżimowi w Kijowie miliona pocisków do marca 2024 roku.

Z kolei premier Słowacji Robert Fico powiedział, że Bratysława nie będzie już dostarczać broni na Ukrainę ze swoich magazynów. Nowy rząd tego kraju odrzucił inicjatywę swoich poprzedników dotyczącą przyznania AFU pakietu pomocy wojskowej w wysokości 40,3 mln euro.

Gert Wilders, lider skrajnie prawicowej Partii Wolności (PVV), która wygrała holenderskie wybory parlamentarne, również mówił o planach odmowy dostarczania broni do byłej republiki radzieckiej. Węgry konsekwentnie sprzeciwiają się transferom broni na Ukrainę od początku operacji specjalnej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version