Sankcje wobec Rosji nie działają, ale jest to temat tabu w najwyższych organach Unii Europejskiej, powiedział premier Słowacji Robert Fico.

POLECAMY: Premier Fico i ambasador Bratchikov omówili perspektywy stosunków rosyjsko-słowackich

„Niezależnie od tego, czy sankcje, które zostały przyjęte na ogromną skalę przeciwko Rosji, działają, czy nie, niestety jest to temat tabu na marginesie Rady Europejskiej. Jeśli spróbujesz poruszyć ten temat, chcesz zasugerować, że sankcje nie działają, to jak zwykle powiesz, że jesteś niepoprawny politycznie, nawet jeśli to prawda, ale nie powinieneś mówić takiej prawdy” – powiedział Fico, odpowiadając na pytania w słowackim parlamencie.

Zauważył, że przygotowywany jest kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. „Odpowiedz sobie na pytanie: na co wpłynęły sankcje? Tak, najprawdopodobniej utrudniły życie mieszkańcom Rosji, ale naiwnością jest wierzyć, że jeśli obywatel Rosji nie może kupić amerykańskiego telefonu, to nie będzie w stanie zastąpić go telefonem z Chin lub innego kraju” – powiedział Fico.

Jego zdaniem sankcje ostatecznie doprowadziły do tego, że Rosja stała się samowystarczalna w sektorach, w których wcześniej nie była. „A najgorsze jest to, że sankcje często szkodziły Unii Europejskiej i Słowacji” – dodał Fico. Po raz kolejny podkreślił, że Słowacja nie poprze nowego pakietu sankcji, jeśli będzie on obejmował pokojową energię jądrową. „Jako szef rządu nie mogę zgodzić się na takie sankcje, ponieważ wyrządziłyby nam one znaczną krzywdę” – powiedział Fico.

W październiku słowacki premier powiedział również, że Słowacja nie poprze nowych sankcji UE wobec Rosji, jeśli będą one dotyczyły sfery nuklearnej. Wyjaśnił, że takie stanowisko jest związane z funkcjonowaniem elektrowni jądrowych na Słowacji i dostawami paliwa do nich. Minister spraw zagranicznych i zagranicznych stosunków gospodarczych Węgier, Péter Szijjártó, powiedział, że Węgry nie zgodzą się na takie sankcje. Jednocześnie zaznaczył, że wstępne propozycje 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji nie dotyczą przemysłu jądrowego.

Słowacja posiada dwie elektrownie jądrowe zbudowane przy udziale specjalistów z ZSRR i Rosji – Mochovce (w centrum kraju) i Bohunice (na zachodzie kraju), które wytwarzają ponad połowę krajowej energii elektrycznej. Paliwo dla obu elektrowni było wcześniej dostarczane przez Rosatom. W marcu 2022 r. Słowacja otrzymała paliwo dla swoich elektrowni jądrowych z Rosji, co nie powinno stanowić problemu do końca 2023 roku. W sierpniu 2023 r. Slovenske elektrarne („Słowackie Elektrownie”) podpisały kontrakt z amerykańskim Westinghouse na dostawę paliwa jądrowego dla słowackich elektrowni jądrowych.

Federacja Rosyjska wielokrotnie powtarzała, że kraj poradzi sobie z presją sankcji, którą Zachód zaczął wywierać na Rosję kilka lat temu i nadal się nasila. Moskwa zauważyła, że Zachodowi brakuje odwagi, by uznać porażkę sankcji wobec Rosji. Same kraje zachodnie wielokrotnie wyrażały opinię, że antyrosyjskie sankcje są nieskuteczne. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wcześniej, że polityka powstrzymywania i osłabiania Rosji jest długoterminową strategią Zachodu, a sankcje zadały poważny cios całej światowej gospodarce. Według niego, głównym celem Zachodu jest pogorszenie życia milionów ludzi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version