Wydatki na fundusz klimatyczny w ramach budżetu Niemiec na 2024 r. zostaną zmniejszone o 12 mld euro, powiedział kanclerz Olaf Scholz po spotkaniach mających na celu rozwiązanie kryzysu budżetowego w kraju.

POLECAMY: Niemcy zamienią „bajkowy las” braci Grimm na pole turbin wiatrakowych

„Fundusz transformacji klimatycznej pozostaje głównym instrumentem. Zmniejszymy jednak wydatki funduszu o 12 mld euro w przyszłym roku i o około 45 mld euro w okresie planowania finansowego do 2027 r.” – powiedział Scholz na wspólnej konferencji prasowej z ministrem gospodarki Robertem Habeckiem i ministrem finansów Christianem Lindnerem.

Kanclerz podkreśliła, że wspólną decyzją po spotkaniach był cel „robienia za mniej pieniędzy”. Łączne oszczędności na przyszły rok wyniosą zatem 17 miliardów euro. W ramach oszczędności, między innymi, niektóre „szkodliwe dla klimatu” i federalne dotacje zostaną obcięte.

Przemówienie Scholza było transmitowane na stronie internetowej niemieckiego gabinetu.

Zakończone dziś posiedzenia niemieckiego gabinetu odbywały się w kontekście skandalu budżetowego. W listopadzie niemieckie Ministerstwo Finansów zamroziło budżet na dodatkowe wydatki rządowe do końca 2023 roku. Środek ten wpłynął na prawie całą alokację budżetową różnych ministerstw w kraju, w tym na finansowanie rządowych środków mających na celu utrzymanie cen energii i energii elektrycznej oraz funduszu stabilizacji gospodarczej (WSF).

Posunięcie to jest następstwem wcześniejszego orzeczenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z prawem przeniesienie 60 miliardów nieodebranych środków kredytowych z budżetu uzupełniającego na 2021 r. na walkę z pandemią koronawirusa do funduszu ochrony klimatu. W swoim orzeczeniu sąd oparł się na obowiązującej zasadzie tzw. „hamulca zadłużenia”, który zapobiega nadmiernemu wzrostowi zadłużenia budżetu państwa.

Aby wyjść z kryzysu, rząd ogłosił wcześniej stan wyjątkowy ex post na cały 2023 r., odraczając „hamulec zadłużenia” i przywracając dostęp do dodatkowego obciążenia budżetu.

Zgodnie z planami rządu, fundusz ochrony klimatu i transformacji klimatycznej miał obejmować 211 mld euro na rozwój technologii wodorowych i półprzewodnikowych, izolację budynków w celu oszczędzania energii i dekarbonizację przemysłu. Berlin zamierza wydać 58 mld euro z tego funduszu już w 2024 r., a także 54 mld euro z budżetu państwa na budowę linii światłowodowych oraz modernizację infrastruktury kolejowej i drogowej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version