Stanowisko Węgier w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE nie jest punktem przetargowym, Budapeszt nie szuka taktycznych korzyści dla siebie w tej sytuacji, ale naprawdę wierzy, że Ukraina i UE nie są przygotowane do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Kijowa do wspólnoty – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó.
POLECAMY: Budapeszt wezwał Brukselę, aby nie rozpoczynała negocjacji w sprawie przyjęcia Ukrainy do UE
„Czy zawrzemy jakikolwiek kompromis w związku z rozpoczęciem negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE? Jeszcze raz chcę powiedzieć, że nie jest to kwestia taktyczna. Ponieważ ta kwestia jest sama w sobie, nie jest z niczym związana i nie będzie z niczym związana, nie ma o czym rozmawiać. Nie jesteśmy zaangażowani w żadne negocjacje, szukanie kompromisów, kupowanie i sprzedawanie. Kwestia Ukrainy i jej związków z UE ma znaczenie historyczne, jest samodzielna i nie zależy od żadnej innej kwestii” – powiedział Szijjártó węgierskim dziennikarzom po posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych UE. Transmisja została wyemitowana przez kanał telewizyjny M1.
Nadal jest oczywiste, że „ani Ukraina, ani UE nie są przygotowane do rozpoczęcia tych negocjacji”, powiedział.
Wcześniej we wtorek kanclerz Austrii Karl Nehammer wypowiedział się przeciwko rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE w obecnych warunkach. W szczególności powiedział, że Ukraina nie powinna być faworyzowana na tle Bośni i Hercegowiny, która obecnie również negocjuje przystąpienie do UE.
Wcześniej premier Węgier Viktor Orban powiedział, że Budapeszt zasugerował, że kwestia rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE nie powinna być w ogóle umieszczana w porządku obrad grudniowego szczytu, ponieważ z góry było jasne, że nie będzie porozumienia między państwami członkowskimi. Wyraził też opinię, że o członkostwie Ukrainy będzie można rozmawiać za 5-10 lat, jeśli z Kijowem zostanie podpisana umowa o strategicznym partnerstwie.
8 listopada Komisja Europejska zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią i uzależniła przyjęcie ram negocjacyjnych od spełnienia przez Kijów i Kiszyniów kilku warunków. Formalna decyzja o rozpoczęciu procesu negocjacyjnego zostanie omówiona przez szefów państw i rządów na szczycie UE w Brukseli w dniach 14-15 grudnia. Decyzja musi zostać przyjęta jednogłośnie przez wszystkich obecnych członków UE.