W piątek, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła, że Polska otrzyma zaliczkę w wysokości 5 mld euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To znamienne wsparcie, które ma trafić do naszego kraju jeszcze w tym roku – taką informację przekazała w obecności premiera Donalda Tuska.

Donald Tusk udał się do Brukseli w środę po południu, aby uczestniczyć w spotkaniach dotyczących relacji UE–Bałkany Zachodnie oraz w sesji Rady Europejskiej. Zapowiadał, że wyniki jego rozmów będą dostępne do omówienia już w piątek. I rzeczywiście, tak się stało.

Ta zaliczka stanowi istotny krok w kontekście wsparcia finansowego dla Polski, co zostało potwierdzone podczas tego spotkania między przywódcami. Oznacza to wyraźny impuls dla działań mających na celu odbudowę gospodarczą i rozwiązanie kwestii związanych z rozwojem kraju.

Donald Tusk w Brukseli ogłasza sukces

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, oznajmiła gotowość do przekazania Polsce 5 mld euro jako zaliczkę z ramienia Komisji. To prefinansowanie ma zainicjować proces wsparcia finansowego dla Polski.

W ramach tych deklaracji, w piątek, podczas spotkania z Donaldem Tuskiem, przewodnicząca Komisji Europejskiej wyraziła zaangażowanie w nadchodzącą pracę. Ich współpraca ma związek z wykorzystaniem tych środków na prace związane z dekarbonizacją oraz działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Donald Tusk również podkreślił powagę podejścia Polski do kwestii praworządności oraz rzetelnego wykorzystania funduszy europejskich. Zaznaczył, że rząd złożył wnioski o płatność z KPO, co oznacza, że jeszcze w tym roku Polska może otrzymać pierwszą zaliczkę w wysokości 5 mld euro. To istotne środki, które mają być przeznaczone na wzmocnienie suwerenności energetycznej kraju. Te kroki są ważnym elementem strategii mającej na celu rozwój energetyczny i ekologiczny Polski.

– Na dzień dobry 22 miliardy zł jeszcze w tym roku. Wniosek o kolejne 30 już złożony – podsumował premier.

Miliardy z KPO dla Polski z UE

KPO, czyli Krajowy Plan Odbudowy, to inicjatywa skierowana do Polski, zapewniająca ogromne wsparcie finansowe w postaci 59,82 mld euro (czyli około 261,4 mld zł). Z tej puli 25,28 mld euro stanowi dotacje, a 34,5 mld euro to preferencyjne pożyczki. Te środki będą głównie inwestowane w instrumenty finansowe, co umożliwi realizację projektów nawet przez długie 30 lat, po 2026 roku.

Fundusz Spójności, będący częścią KPO, ma za zadanie udostępniania środków na projekty związane z ochroną środowiska oraz inwestycje w ramach sieci transeuropejskich w krajach, których dochód narodowy brutto na mieszkańca jest poniżej 90% średniej unijnej. Jego głównym celem jest zwiększenie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Unii Europejskiej, wspierając tym samym zrównoważony rozwój. To nie tylko wsparcie finansowe, ale również sposób na promowanie równomiernego postępu we wszystkich regionach i sektorach gospodarki, zapewniając jednocześnie ochronę środowiska.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version