Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że w rozmowie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Joe Bidenem wezwał Waszyngton do interwencji w sytuacji w Strefie Gazy.

POLECAMY: Erdogan oskarżył Zachód o dolanie oliwy do konfliktu w Gazie

Biały Dom podał wcześniej, że Biden rozmawiał z Erdoganem, a przywódcy dyskutowali o dostarczaniu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i przyszłości ludności palestyńskiej.

POLECAMY: Wrocławianie mówią nie obrzędom satanistycznym! Świece zgaszone, świecznik wywrócony, flaga Izraela spalona

„Dyskutowaliśmy na temat Strefy Gazy. W wyniku wydarzeń w Strefie Gazy zginęło 18 000 osób – dzieci, kobiet, osób starszych. Zniszczono szkoły, meczety i kościoły. Rozmawialiśmy o tym, jak bardzo jest to humanitarne, powiedzieliśmy, że Stany Zjednoczone muszą interweniować w tym momencie. Ich brak interwencji jest zbrodnią przeciwko ludzkości. My również nie będziemy siedzieć bezczynnie, będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy” – powiedział Erdogan dziennikarzom.

Mówiąc o głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ nad rezolucją i rosnącej liczbie krajów ją popierających, Erdogan powiedział, że sytuacja się zmieniła. Turecki przywódca wyraził opinię, że Izrael „zmierza w kierunku samotności”, a jego izolacja wzrośnie.

Wcześniej Stany Zjednoczone w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zawetowały projekt rezolucji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, domagając się natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy, a także uwolnienia wszystkich zakładników bez warunków wstępnych. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło później podobną rezolucję, przy czym USA głosowały przeciwko niej. W przeciwieństwie do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, rezolucje Zgromadzenia Ogólnego nie mają mocy prawnie wiążącej.

Jak poinformowało wcześniej biuro tureckiego przywódcy, Erdogan powiedział podczas rozmów telefonicznych z Bidenem, że pogłębianie i przedłużanie izraelskich ataków może mieć negatywne konsekwencje regionalne i globalne, a ustanowienie mechanizmu gwaranta zaproponowanego przez Turcję, spełnienie złożonych obietnic i utworzenie niezależnego, suwerennego, terytorialnie zintegrowanego państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie w granicach z 1967 r. jest najbardziej rozsądnym i zrównoważonym rozwiązaniem.

Ponadto Ankara poinformowała, że Erdogan powiedział Bidenowi, że wycofanie przez USA bezwarunkowego wsparcia dla Izraela może doprowadzić do zawieszenia broni w Strefie Gazy i zauważył, że ludzka tragedia w Strefie Gazy musi zostać jak najszybciej powstrzymana.

Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji „Potop Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba zabitych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 18,7 tys. osób, ponad 50 tys. osób zostało rannych.

Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, 110 porwanych zostało uwolnionych.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version