Zabronione korzystanie z telefonu za kierownicą staje się faktem. Osoby, które decydują się na używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu, nie tylko narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego, ale również ryzykują otrzymanie wysokiego mandatu (100 euro oraz 1 punkt karny). Pomimo istniejących przepisów, kierowcy nadal zbyt często są widziani z urządzeniami mobilnymi w rękach, lekceważąc ryzyko związane z takim zachowaniem.

Nowe systemy fotoradarów, które będą monitorować korzystanie z telefonów komórkowych za kierownicą, planowane są do wprowadzenia w 2024 roku. Mają one na celu skuteczne egzekwowanie tych przepisów i zwiększenie świadomości kierowców o konieczności skupienia się na drodze, wyeliminowania niebezpiecznych zachowań oraz zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Koniec z używaniem telefonów za kierownicą

W ramach eksperymentalnego programu w Nadrenii-Palatynacie, tzw. fotoradary na telefony komórkowe zostały po raz pierwszy użyte w 2022 roku. Zastosowany system monocam, specjalnie opracowana kamera, jest zdolny do identyfikowania sytuacji, w których kierowcy korzystają z urządzeń smartfonowych podczas prowadzenia pojazdu. Kamera rejestruje te przypadki na żywo, sporządzając fotografie jako niezbity dowód. Informuje się, że liczba naruszeń związanych z nieodpowiednim korzystaniem z telefonów komórkowych podczas jazdy zmniejszyła się co najmniej o połowę na obszarze objętym programem pilotażowym.

Obecnie planuje się rozszerzenie stosowania fotoradarów na telefony komórkowe na całą Nadrenię-Palatynatę poprzez wprowadzenie zmian w prawie. Ze względu na zgłoszenia z innych landów, rok 2024 może być okresem, w którym fotoradary na telefony komórkowe zostaną wprowadzone na szeroką skalę w regionie – informuje portal legaartis. Wprowadzenie tych środków ma na celu zwiększenie świadomości kierowców i redukcję przypadków niebezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych, co stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego.

Konieczna będzie zmiana prawa

Jednakże, aby wprowadzić możliwość używania fotoradarów w telefonach komórkowych w Nadrenii-Palatynacie, konieczne jest zmienienie prawa. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o policji i porządku publicznym, które mają na celu stworzenie odpowiednich ram prawnych dla stałego wykorzystania monokamer. Te zmiany nie tylko mają umożliwić monitoring ruchu z mostów autostradowych, ale także mają identyfikować kierowców używających telefonów komórkowych za kierownicą. W celu ochrony danych, nagrania te będą podlegać analizie przez funkcjonariuszy policji w przypadku niewłaściwego zidentyfikowania wykroczeń.

Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona w 2024 roku, wszystkie komendy policji w Nadrenii-Palatynacie zostaną wyposażone w tę technologię. Jednak zastosowanie monokamer nie jest tanie – jedna kamera to koszt około 30 000 euro. W porównaniu do sąsiedniego kraju, Holandii, gdzie system monokamer jest już w użyciu, Niemcy wydają się być w tyle. Holenderskie fotoradary na telefony komórkowe funkcjonują tam regularnie, co może stanowić bodziec do szybszego wprowadzenia podobnych rozwiązań w Niemczech.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version