Incydent w Sejmie, gdzie poseł Grzegorz Braun zgasił menorę chanukową gaśnicą, wywołał jednoznaczne potępienie ze strony przewodniczącego komitetu KEP ds. dialogu z judaizmem, kardynała Grzegorza Rysia. Jednakże, inaczej wypowiedział się proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Miszkowicach, który wyraził przekonanie, że Braunowi należy się „wsparcie i modlitwa”.
Braun, poseł z ramienia Konfederacji, dokonał kontrowersyjnego aktu, gasząc menorę chanukową podczas uroczystości w Sejmie, dedykowanej żydowskiemu świętu Chanuki. Skutkiem tego incydentu było zasypanie korytarzy proszkiem gaśniczym używanym przez posła. W rezultacie marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, podjął decyzję o wykluczeniu posła z dalszego udziału w posiedzeniu Sejmu ze względu na zakłócenie jego przebiegu. Sprawa trafiła także do prokuratury, która podjęła działania w tej sprawie.
W reakcji na wydarzenia w Sejmie, kardynał Grzegorz Ryś, przewodniczący komitetu KEP ds. dialogu z judaizmem, publicznie wyraził wstyd i przeprosił całą społeczność Żydów w Polsce za ten incydent. Jego oświadczenie zostało przesłane mediom, pokazując wyraźne potępienie oraz chęć wyrażenia żalu za to, co się wydarzyło.
Proboszcz wstawił się za Grzegorza Brauna: „modlimy się za niego”
Proboszcz parafii w Miszkowicach, ks. Wiesław Florczuk, wyraził swoją solidarność z działaniami Grzegorza Brauna poprzez publikację na stronie kościoła. W swoim wpisie ostro skrytykował obecność Żydów w polskim parlamencie, sugerując, że „zawłaszczają Polskę”. W kontrowersyjny sposób odniósł się także do osób o żydowskim pochodzeniu, sugerując, że prawdziwi Żydzi to ci, którzy przyjęli Mesjasza Jezusa, podczas gdy inni nie są „prawdziwi”.
To nie pierwszy raz, gdy ks. Florczuk używa swojej pozycji do publikowania treści politycznych na stronie parafii. Wcześniej udostępniał wystąpienia polityków i publicystów skupionych wokół prawicowych poglądów, często krytykując partie demokratyczne.
Ta forma aktywności duchownego wywołała wiele kontrowersji i negatywnych reakcji ze względu na promowanie treści nacechowanych nietolerancją i nienawiścią wobec konkretnej grupy społecznej. To sprawia, że dyskusja wokół jego działań staje się głęboko zróżnicowana i kontrowersyjna, podważając jednocześnie neutralność polityczną kościoła.
Jeden komentarz
wreszcie jakiś Polak ksiądz, a nie farbowani Polacy pochodzenia żydowskiego !!