Prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK), Marian Banaś, zgłosił oficjalne zawiadomienie do prokuratury w sprawie ujawnionych nieprawidłowości w Telewizji Polskiej w trakcie przeprowadzonej kontroli. Zgłoszenie to dotyczy zarówno niegospodarności, jak i działań, które mogłyby być szkodliwe dla spółki.

Kontrola przeprowadzona przez NIK miała na celu ocenę „Funkcjonowania, gospodarki finansowej i wydatkowania środków przez spółkę Telewizja Polska SA”.

POLECAMY: NIK przeprowadziła kontrolę reżimowej stacji „TVP”. Banaś: Wyniki są zatrważające

W wyniku przeprowadzonej kontroli Najwyższa Izba Kontroli złożyła dwie formalne notyfikacje dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstw. Konkretnie chodzi o przepisy zawarte w artykule 296 § 3 w związku z 296 § 1 oraz w artykule 296 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks Karny.

„Złożone zawiadomienia dotyczą zawierania, w tym pomiędzy określonymi osobami między sobą, oraz rozliczania umów dotyczących działalności m.in. Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI). W wyniku czynności kontrolnych i zgromadzonych dowodów ustalono okoliczności wskazujące na możliwość nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia ciążących na odpowiedzialnych osobach obowiązków, co – w ocenie Izby – stanowi podstawę do zawiadomienia organów ścigania” – czytamy.

Już w październiku NIK opublikował raport na temat Telewizji Polskiej pod tytułem „TVP – Bizancjum za publiczne pieniądze”.

– Wyniki przedmiotowej kontroli są niestety zatrważające i wskazują, że działalność Telewizji Polskiej niewiele ma wspólnego z realizacją misji publicznej, do której przecież telewizja ta została powołana –
 mówił wówczas Marian Banaś.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version