Według minister Małgorzaty Paprockiej z Kancelarii Prezydenta, ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika jest istotne i posiada moc prawną. Minister wyraziła tę opinię po środowym wyroku skazującym byłych szefów służb na surowe kary pozbawienia wolności.
POLECAMY: Wąsik i Kamiński skazani na karę bezwzględnego więzienia. Wyrok jest prawomocny
W swoim oświadczeniu dla Polskiej Agencji Prasowej Paprocka zaznaczyła, że prawo prezydenta do zastosowania prawa łaski na obecnym etapie, na którym decyzja została podjęta w sprawie Kamińskiego i Wąsika, znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego. Przypominamy, że Duda (rzekomo prawnik z wykształcenia) zastawał prawo łaski do wyroku nieprawomocnego. W świetle prawa polskiego wyrok nieprawomocny formalnie nie istnieje. Zatem z punktu prawnego nie można było zastosować prawa łaski. Jak widać zdemoralizowany prawnie Duda znany z łamania Konstytucji oraz jego wierchuszka z wiedzą prawna są na bakier.
W kontekście tej sprawy odniosła się do trzech wyroków TK, ogłoszonych po ułaskawieniu byłych szefów służb: wyrok z 17 lipca 2018 r. sygn. akt K 9/17, wyrok z 26 czerwca 2019 r. sygn. akt K 8/17 oraz postanowienie z 2 czerwca 2023 r. sygn. akt Kpt 1/17. Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że prerogatywa Prezydenta RP, wykonywana na podstawie art. 139 Konstytucji RP, obejmuje bezpośrednie stosowanie prawa łaski w formie aktu abolicji indywidualnej. Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP, mającą ostateczne skutki prawne.
– Sąd Najwyższy nie ma żadnej podstawy prawnej do badania wykonania prerogatywy przez prezydenta RP – mówiła prezydencka minister.
Na pytanie, jak traktować środowy wyrok Sądu Okręgowego, skazujący byłych szefów służb na bezwzględne kary dwóch lat pozbawienia wolności, Paprocka odpowiedziała, że jest to pytanie do sądu.
– Natomiast w świetle art. 139 konstytucji panowie Kamiński i Wąsik są ułaskawieni, ułaskawienie jest ważne i w mocy prawnej – dodała zdemoralizowana prawnie Paprocka.