Około czterech miliardów ludzi, czyli jedna na dwie osoby na Ziemi, jest zagrożonych zachorowaniem na gorączkę denga – powiedziała Diana Rojas Alvarez, szefowa zespołu ds. arbowirusów WHO, podczas briefingu w Genewie.
POLECAMY: W Bangladeszu wybuchał epidemia „komarowa”
„Około czterech miliardów ludzi jest zagrożonych zarażeniem wirusem dengi. Od początku tego roku na całym świecie odnotowano ponad pięć milionów przypadków i pięć tysięcy zgonów z powodu dengi” – powiedziała.
POLECAMY: We Włoszech odnotowano wyjątkowo wysoką aktywność komarów
Alvarez dodała, że WHO ocenia ryzyko dengi jako wysokie w skali globalnej, co wymaga maksymalnej uwagi i reakcji na wszystkich szczeblach organizacji, aby wspierać kraje na całym świecie w zwalczaniu obecnych ognisk i przygotowaniu krajów do reagowania na nadchodzący sezon dengi.
Obecnie nie ma specyficznego leczenia ciężkiej postaci choroby, więc „wczesne wykrycie i dostęp do odpowiedniej opieki medycznej zmniejszy prawdopodobieństwo zgonu z powodu ciężkiej postaci choroby”.
POLECAMY: WHO kreśli kolejny czarny scenariusz. Tym razem nie chodzi o znanego wirusa celebrytę
„Denga jest najczęstszą infekcją wirusową przenoszoną na ludzi poprzez ukąszenia zakażonych komarów i występuje głównie na obszarach miejskich o klimacie tropikalnym i subtropikalnym na całym świecie, ale ponieważ zakażone komary mogą rozwijać się w większej liczbie krajów z powodu zmian klimatycznych, w tym roku wiele krajów zgłosiło przypadki” – powiedział ekspert organizacji.
Organizacja stwierdziła jednak, że w 2023 r. prawie 80 procent przypadków, czyli 4,1 miliona, zgłoszono w obu Amerykach, a następnie w Azji Południowo-Wschodniej i na Zachodnim Pacyfiku.
„Rozmieszczenie komarów zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat z powodu kilku czynników, a w 2023 r. zjawiska El Niño i zmiany klimatyczne doprowadziły do wzrostu liczby przypadków wykrycia dengi w krajach wcześniej od niej wolnych, takich jak Francja, Włochy i Hiszpania” – podkreślił Alvarez.
Gorączka denga jest niebezpieczną chorobą o etiologii wirusowej przenoszonej przez wektory, rozpowszechnioną w regionach o klimacie subtropikalnym i tropikalnym. Głównymi wektorami dengi są komary Aedes aegypti. W przypadku braku wektora, chora osoba nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.
Objawami choroby są wysoka gorączka, nudności, wysypka, bóle głowy i bóle lędźwiowe. Odmianie krwotocznej gorączki towarzyszy poważne krwawienie wewnętrzne spowodowane zapadnięciem się naczyń krwionośnych. Według Światowej Organizacji Zdrowia śmiertelność z powodu ciężkiej postaci choroby wynosi 2,5% i może osiągnąć 20% bez odpowiedniego leczenia.