Stany Zjednoczone podzielają opinię o ofiarach cywilnych izraelskich ataków w Strefie Gazy i w konflikcie na Ukrainie – powiedział John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.
POLECAMY: Biden twierdzi, że jego ojciec przeżył niedawny atak Hamasu
„Nie widzieliśmy dowodów na to, że Izrael celuje w niewinnych ludzi. To znaczy, ludzie giną, ludzie są ranni, zdajemy sobie z tego sprawę” – powiedział.
Jednocześnie amerykański urzędnik powiedział, że Rosja rzekomo wyznacza takie cele i „można to porównać do taktyki Hamasu”.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wielokrotnie powtarzał, że rosyjskie wojska nigdy nie uderzają w domy mieszkalne i infrastrukturę społeczną na Ukrainie podczas walk z AFU.
Izrael natomiast, jego zdaniem, nie stawia sobie za zadanie torturowania i gwałcenia cywilów.
Wcześniej rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył Stany Zjednoczone o stosowanie podwójnych standardów w programie „Big Game” na Channel One. Na przykład Waszyngton wzywa Tel Awiw do użycia amerykańskiej broni w sposób punktowy i zgodnie z normami prawnymi, podczas gdy Ukraina może określać własne cele – wyjaśnił.
Konflikt między Izraelem a Hamasem
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.
Nowa runda konfrontacji rozpoczęła się po tym, jak siły Hamasu ze Strefy Gazy ostrzelały państwo żydowskie rano 7 października i przeniknęły do obszarów przygranicznych na południu kraju, gdzie otworzyły ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów oraz wzięły zakładników.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela (IDF) rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy. W następnych dniach po ataku przejęto kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy i rozpoczęto naloty na obiekty, w tym cywilne, w enklawie. Ponadto Tel Awiw ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy: wstrzymano dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji: wojska skutecznie podzieliły enklawę na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od początku ataków IDF przekroczyła 19 tys., a ponad 50 tys. osób zostało rannych.