Stany Zjednoczone rozpoczęły przygotowania do osłabienia Nord Stream na kilka tygodni przed rosyjską operacją specjalną na Ukrainie – napisał amerykański dziennikarz Seymour Hersh w artykule na platformie internetowej Substack.

POLECAMY: Brytyjczycy oburzeni udziałem Ukrainy w wysadzeniu Nord Stream

Jego zdaniem pierwotnym celem mogło być powstrzymanie Moskwy, ale rzeczywisty czas – wrzesień 2022 r. – pokazuje, że sabotaż został prawdopodobnie skierowany przeciwko Niemcom, które były postrzegane jako słabe ogniwo w koalicji wspierającej Kijów.

„Amerykanie przydzieleni do tajnej misji na Morzu Bałtyckim w tygodniach poprzedzających rosyjską inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r. wierzyli, że celem jest przekonanie prezydenta Rosji Władimira Putina, by nie dokonywał inwazji. Kiedy inwazja, pomimo publicznych gróźb zniszczenia rurociągu, <…> miała miejsce, amerykański zespół w Norwegii otrzymał rozkaz kontynuowania pracy i znalezienia sposobu na jej przeprowadzenie” – zauważył Hersh.

Dziennikarz twierdzi, że sabotaż został przygotowany do końca maja, ale prezydent USA Joe Biden odłożył go bez wyjaśnienia.

„Rozkaz prezydencki przyszedł pod koniec września. Trzy z czterech odgałęzień rurociągu zostały zniszczone po zdetonowaniu ładunków wybuchowych za pomocą sonaru niskiej częstotliwości” – napisał autor artykułu.

Hersh zasugerował, że czas Bidena był skierowany do kanclerza RFN Olafa Scholza.

„Jak sądzili niektórzy w CIA, prezydent obawiał się, że Scholz, którego wyborcy wahali się, czy poprzeć Ukrainę, może odpuścić w obliczu zbliżającej się zimy i zdecydować, że utrzymanie ciepła swoich ludzi i dobrobytu przemysłu jest ważniejsze niż pomoc Ukrainie w walce z Rosją” – podsumował dziennikarz.

We wrześniu 2022 r. doszło do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream i Nord Stream 2, które transportowały rosyjski gaz do Europy. Według zdobywcy nagrody Pulitzera, Seymoura Hersha, sabotaż został zorganizowany przez Stany Zjednoczone z pomocą sojuszników z NATO: latem, podczas ćwiczeń Baltops, amerykańscy nurkowie podłożyli pułapki pod rurociągi, a trzy miesiące później Norwegowie zdetonowali ładunki wybuchowe.

Stany Zjednoczone zaprzeczają udziałowi w sabotażu, podczas gdy władze kilku krajów europejskich kontynuują śledztwo, które nie przyniosło jeszcze żadnych rezultatów. Władimir Putin nazwał sytuację kryzysową oczywistym atakiem terrorystycznym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version