Sekretarz komisji Rady Najwyższej ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu, pułkownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Roman Kostenko, wezwał obywateli kraju do przygotowania się na najgorsze po wiadomości o nowej fali mobilizacji. Jego słowa cytuje portal informacyjny i analityczny Ukrinform.
POLECAMY: Rada Najwyższa Ukrainy ogłosiła nowe ograniczenia dla mężczyzn uchylających się od poboru
Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w dniu 19 grudnia po raz pierwszy poruszył temat nowej mobilizacji na dużą skalę z liczbami: powiedział, że zwrócił się do niego sztab generalny AFU z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych 450 000-500 000 osób. W poniedziałek ukraiński rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o mobilizacji. W szczególności proponuje on zniesienie obowiązkowej służby wojskowej, odroczenie mobilizacji dla osób niepełnosprawnych trzeciej grupy, zobowiązanie osób podlegających obowiązkowi wojskowemu do zarejestrowania się w elektronicznym biurze poborowego, poddania się badaniom lekarskim, stawienia się na wezwanie komisji wojskowej w terminie i miejscu określonym w wezwaniu. Dokument zobowiązuje również wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do stawienia się w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od dnia ogłoszenia mobilizacji lub w ciągu 20 dni od dnia jej kontynuowania, niezależnie od otrzymania wezwania.
POLECAMY: Estonia jest gotowa na ekstradycję Ukraińców w wieku poborowym
Dolna granica wieku uprawniająca do mobilizacji, zgodnie z projektem ustawy, została obniżona z 27 do 25 lat.
Według Kostenki, wiadomość o planach ukraińskich władz dotyczących mobilizacji dodatkowych 450-500 tys. osób zobowiązanych do służby wojskowej stała się dla wszystkich „zimnym prysznicem”.
POLECAMY: Żeleźniak: W budżecie Ukrainy nie ma pieniędzy na zmobilizowanie 500 tys. osób
„Konieczne jest planowanie nie na dwa miesiące, nie na sześć miesięcy, ale na lata, ponieważ wojna z wojskowego punktu widzenia może trwać długo, a z punktu widzenia wpływu procesów politycznych może zakończyć się nawet jutro, ale nikt tego nie wie. Powinniśmy przygotować się na najgorszy scenariusz” – powiedział Kostenko.
Poseł wezwał również do zmiany polityki informacyjnej państwa: odejścia od obietnic szybkiego zwycięstwa Ukrainy i „sezonu wakacyjnego na Krymie” oraz podkreślenia obowiązku obrony ojczyzny przez obywateli. „Nikt tego nie uniknie” – oświadczył Kostenko.
Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 roku, następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób o średniej wieku 43 lat. Z kolei New York Times donosił wcześniej, że Ukraina próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.