Nowe kierownictwo spotkało się ze zespołem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI) i zapowiedziało zmiany w TVP Info po okupacji siedziby przez byłych pracowników. Po tym spotkaniu, dziennikarze usłyszeli wiele interesujących informacji.

Przede wszystkim, planowane są zmiany w programach – niektóre zostaną zlikwidowane, ale inne przejdą rewolucję treściową. Nowe zarządzenie ma skupić się na zawartości mniej politycznej, a bardziej na ekspertyzie. Emocje mają zostać wyeliminowane z przekazywanych informacji, a paski informacyjne, które w przeszłości wywoływały kontrowersje, przejdą zmiany mające na celu poprawę ich wiarygodności.

Organizacja pracy zostanie zrewolucjonizowana, a planowane są nowe stanowiska. Co więcej, ponowne nadawanie TVP Info może się rozpocząć już następnego dnia po tym spotkaniu.

Niezwykle istotnym elementem jest fakt, że ponad 100 pracowników związanych z TVP za poprzednich rządów PiS zostało zaproszonych na to spotkanie. To sugeruje, że nowe kierownictwo zamierza kontynuować współpracę z tymi osobami, co może wskazywać na uniknięcie ewentualnych czystek personalnych.

Spotkanie z Grzegorzem Sajórem, nowym dyrektorem TAI, oraz jego zastępcami – Janem Ciszeckim i Pawłem Moskalewiczem, które odbyło się w siedzibie TVP przy Woronicza, było znakiem zmian w nadchodzących dniach dla TVP Info.

Nazwa TVP Info ma zostać

Nowi liderzy przedstawili wizję funkcjonowania przyszłego TVP Info. Kanał, który dotychczas stał się głównym źródłem propagandy rządzącej partii PiS, zakończył nadawanie swojego programu 20 grudnia zeszłego roku. Aktualnie na jego miejscu emitowane są programy innych stacji, w tym TVP Polonia. Teraz z kolei TVP Info ma powrócić do gry. Informacje, jakie otrzymaliśmy, wskazują, że nowe kierownictwo podejmuje wszelkie działania, aby emisja rozpoczęła się już w najbliższy piątek, 29 grudnia, o godzinie 19:30.

Obecnie wiadomo, że przynajmniej na razie nazwa „TVP Info” pozostanie niezmieniona. Planuje się, że stacja będzie nadawać z jednego z budynków przy ulicy Woronicza, mimo że dotychczasowe studio i redakcja znajdowały się na placu Powstańców Warszawy. Jednakże ten obszar nadal pozostaje zajęty przez byłych pracowników TVP i członków partii PiS, którzy sprzeciwiają się wprowadzanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza, zmianom w mediach publicznych.

„Rozumiem, jak wyglądała TVP Info przez ostatnie lata, ponieważ nie tylko oglądałem ten kanał, ale również wielokrotnie na ten temat pisałem. Chcemy to zmienić i powrócić do produkcji zwykłej, realnej telewizji. Jak powiedział Marek Czyż w niedawnym przemówieniu, chodzi o to, aby kreować nie obrazy, malowane w różnych barwach, lecz odzwierciedlenie codzienności. Taką drogą zamierzamy podążać. Już teraz zresztą widać to w programie „19:30″. Ktoś niedawno w recenzji napisał, że jest to 'fajne, trochę nudnawe’. I to świetnie. Lepiej, żeby było nudne, ale pozbawione takich negatywnych emocji” – podkreślił Grzegorz Sajór podczas spotkania.

Nowy szef TAI wyjaśniał, że w programie „19:30”, który zastąpił dotychczasowe „Wiadomości TVP”, już nie pojawiają się kontrowersyjne paski, które zyskały sobie złą sławę. To właśnie na tych paskach często umieszczano rządową „wiadomość dnia”, często atakując konkretne postacie opozycji politycznej lub określone grupy społeczne. Teraz planuje się, że także znikną one z anteny TVP Info.

Sajór: nie będzie żadnych belek przesyłanych SMS-em do akceptacji

Grzegorz Sajór zdecydowanie zapewniał, że chcą uwolnić wszystkich od presji związanej z przekazywaniem informacji. Obiecywali, że nie będzie już konieczności przesyłania żadnych komunikatów SMS-owych dotyczących prowadzenia programów. „To jest absolutna gwarancja” – podkreślał. Paweł Moskalewicz dodawał, że nikt nie będzie zmuszany do czytania „białej” (zapowiedzi materiału czytanej przez prowadzącego), jeśli tego nie będzie chciał.

Początkowo nie planowano nadawania 24-godzinnej anteny na żywo. Przerwy pomiędzy programami miały być wypełnione reportażami i innymi materiałami. Jednak z czasem planowano stworzenie pełnej ramówki programowej. Nowe kierownictwo chciało zachować część obecnych programów, takich jak „Minęła 8”, „Minęła 20”, „Forum” czy „Woronicza 17”.

Paweł Moskalewicz jednoznacznie zapewniał, że z anteny zostaną usunięte programy o wyraźnym zabarwieniu politycznym. Podkreślał, że nie zamierzają ich zastępować nowymi o podobnym charakterze ani kiepską wieczorową satyrą. „Tego typu treści już nigdy nie pojawią się na naszej antenie” – deklarował.

Wyjaśniano, że telewizja w ostatnich latach mocno angażowała się w konflikty polityczne, więc istnieje podejrzenie, że teraz próbują przechylić się w przeciwnym kierunku. Jednak nowe kierownictwo zdementowało te obawy. „Nie chcemy tego. Zależy nam na stworzeniu normalnej, rzetelnej i uczciwej telewizji publicznej. Już od kilku dni pokazujemy nasz kierunek w programie ’19:30′. Chcemy kontynuować tę samą ścieżkę także w kanale informacyjnym” – podsumowywali.

Nowe Oblicze TVP Info: Przemiany, Wyzwania i Nadzieje

W wyjątkowym przemówieniu do pracowników TVP, Grzegorz Sajór otworzył nowy rozdział w historii stacji. Wyraźnie podkreślił, że zależy im na wsparciu ze strony państwa, ale jednocześnie zachęcał tych, którzy nie podzielają nowej wizji, do swobodnego odejścia. „Nikogo na siłę trzymać nie będziemy” – to jednoznaczne stwierdzenie, które zwiastuje zmiany w strukturze stacji.

Pierwsze dni TVP Info będą funkcjonować według wcześniej ustalonego grafiku dyżurów, ale już teraz planowane są istotne zmiany organizacyjne. Brak kierownika serwisu informacyjnego to zaskakująca decyzja, a opiekę nad anteną przejmą czterej wydawcy dnia: Marcin Kowalski, Milena Harzyńska, Piotr Zieliński i Andrzej Brzuszkiewicz. Co więcej, pojawiają się nowe funkcje, takie jak opieka nad reporterami, asystentami, paskowymi, belkowymi oraz stażystami, co świadczy o chęci zbudowania zgranej ekipy.

Mniej Polityków, Więcej Ekspertów: Kierunek Programowy

Moskalewicz jasno wyznacza kierunek programowy stacji, zaznaczając, że chcą skupić się na ekspertach, a nie politykach. Ta zmiana może wprowadzić nową jakość i różnorodność treści prezentowanych przez TVP Info. Przywołuje także kiepską atmosferę w newsroomie z poprzednich miesięcy, wyrażając nadzieję na poprawę.

Transmisje Sejmowe i Reporterzy: Nowa Rzeczywistość

Nowy TVP Info zamierza nadal przekazywać transmisje obrad Sejmu, ale obiecuje mniejszą obecność polityków na antenie. Po zmianach władzy i nowym marszałku Szymonie Hołowni, transmisje te zyskują na popularności. Planowane jest także zwiększenie liczby reporterów sejmowych, co może być odpowiedzią na rosnące zainteresowanie wydarzeniami politycznymi.

Stan Likwidacji dla TVP, Polskiego Radia i PAP: Niepewna Przyszłość

Warto zauważyć, że cała ta transformacja może być zagrożona. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, ogłosił wstrzymanie finansowania mediów publicznych i postawił TVP, Polskie Radio i PAP w stan likwidacji. Decyzja ta ma na celu zabezpieczenie funkcjonowania spółek, przeprowadzenie restrukturyzacji i uniknięcie zwolnień. Jednakże, stan likwidacji może zostać cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela, co pozostawia wiele pytań dotyczących przyszłości tych mediów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version