W miniony piątek miało miejsce spotkanie Krajowej Rady Prokuratorów (KRP) przy Prokuratorze Generalnym w siedzibie Prokuratury Krajowej. Ewa Wrzosek przekazała informację za pośrednictwem portalu X, że podczas tego posiedzenia stwierdzono brak wymaganego kworum. W związku z tym niemożliwe było zwołanie głosowań oraz podejmowanie jakichkolwiek uchwał. Warto dodać, że na spotkanie nie wystawili się prokuratorzy z obozu Ziobry, którzy nie akceptują zmian, jakie zachodzą w tej instytucji po zmianie władzy.

POLECAMY: Bodnar zapowiedział zamorzenie pracy noeKRS. „To nie jest kolekcjonowanie pokemonów”

„Obecność członków Krajowej Rady Prokuratorów na posiedzeniu Rady jest OBOWIĄZKOWA” — pisze Wrzosek.

Minister sprawiedliwości oraz prokurator generalny, Adam Bodnar, mianował nowych członków Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym w dniu 15 grudnia. Nowo powołanymi członkami KRP są: Iwona Palka, Ewa Wrzosek, Małgorzata Szeroczyńska, Cezary Maj i Robert Wypych.

Skład KRP obejmuje 22 członków, w tym Prokuratora Krajowego, przedstawicieli Prokuratury Krajowej, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), reprezentantów wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych oraz pięciu prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego.

Wcześniejszymi pięcioma prokuratorami powołanymi przez Prokuratora Generalnego byli: Czesław Kłak, Grzegorz Ocieczek, Michał Ostrowski, Beata Sobieraj-Skonieczna i Adam Zbieranek. W oficjalnym piśmie skierowanym do ministra Bodnara wyrazili oni sprzeciw wobec jego decyzji o odwołaniu.

W radzie nadal zasiadają jednak prokuratorzy powołani wcześniej, gdy na czele Ministerstwa Sprawiedliwości stał Zbigniew Ziobro. To właśnie oni zbojkotować mieli piątkowe posiedzenie.

Na początku posiedzenia Prokurator Generalny Adam Bodnar wypowiedział się na temat panujących kontrowersji związanych ze zmianami w Krajowej Radzie Prokuratorów.

— Spotykamy się w składzie, który — zdaję sobie z tego sprawę — wzbudził pewne kontrowersje — powiedział na początku piątkowych obrad Bodnar. Dodał, że „prowadzi na ten temat korespondencję”.

— Natomiast uważam, że zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze mam prawo odwołać i także powołać pięciu nowych członków KRP — zaznaczył. Podkreślił, że „nie podejmuje takich decyzji pochopnie”. — Takie decyzje są zawsze w moim życiu zawodowym dość dokładnie przemyślane — ocenił.

Minister stwierdził, że nawet gdybyśmy analizowali różne przepisy prawne dotyczące różnych organów o charakterze, nazwijmy to, hybrydowym, które obejmują przedstawicieli różnych instytucji i są organami o określonym okresie kadencji, to zdecydowanie uważam, że zamiana pięciu członków Krajowej Rady Prokuratorów przez Prokuratora Generalnego jest akceptowalna.

Adam Bodnar poinformował, że podczas piątkowego posiedzenia omawiane były kwestie związane z budżetem, sytuacją kadrową oraz przystąpieniem Polski do Prokuratury Europejskiej. Dodatkowo poruszono temat „rozpatrzenia wniosków dotyczących wyrażenia zgody na kontynuowanie pełnienia funkcji prokuratora”.

— Jak rozumiem, chyba nie mamy kworum, w związku z czym nie będziemy mogli podjąć formalnie takich uchwał — zauważył Bodnar.

Dariusz Barski, Prokurator Krajowy z nominacji zdemoralizowanego prawnie Zbigniewa Ziobry, sugeruje przesunięcie tego punktu na kolejne posiedzenie, kiedy będzie dostępne wystarczające kworum i szersze grono uczestników, co umożliwi omówienie przedstawionych wniosków. Zobowiązał się, że na kolejnym spotkaniu postara się zapewnić odpowiednią liczbę uczestników, aby zagwarantować kworum.

— Wydaje mi się, że nie ma sprzeciwu, by zgodnie z wnioskiem Prokuratora Krajowego przesunąć termin rozpoznania wniosków (…) W tym czasie uzupełnimy takie kwestie jak przekazanie sylwetek i przygotowanie się do oceny tych kandydatur. Myślę też, że uda nam się skutecznie zaprosić te osoby na posiedzenie KRP, abyśmy mogli z nimi porozmawiać na temat ich służby — powiedział Bodnar.

Podkreślił, że konieczna była rozmowa. Dodatkowo z suggescją, że następne spotkanie odbędzie się 19 stycznia o godzinie 12.

Prokurator Barski podsumował, że posiedzenie z piątku było „bardzo owocnym spotkaniem”.

Krajowa Rada Prokuratorów pełni rolę strażnika niezależności prokuratorów. Między innymi wyraża swoje stanowisko w kwestiach inicjowanych samodzielnie lub przedstawionych przez Prokuratora Generalnego. Rada ma także zadanie ustalania ogólnej liczby członków sądów dyscyplinarnych oraz wskazywania liczby członków tych sądów wybieranych przez zgromadzenie prokuratorów Prokuratury Krajowej i zgromadzenie prokuratorów w prokuraturach regionalnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version