Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) podjęła decyzję o odwołaniu Wojciecha Kałuży z funkcji zastępcy prezesa zarządu ds. rozwoju. Jednocześnie powierzyła Tomaszowi Cudnemu tymczasowe pełnienie obowiązków na tym stanowisku do czasu powołania nowego zastępcy prezesa ds. rozwoju. Dodatkowo, dotychczasowy dyrektor Lasów Państwowych stracił swoje stanowisko.

Rządowa „miotła” dotarła do instytucji odpowiadającej za mieszkania. „Od dziś ma nowy zarząd, którego zadaniem jest zmiana Krajowego Zasobu Niegodziwości w Krajowy Zasób Nieruchomości” – napisała na X minister funduszy i polityki społecznej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

POLECAMY: Czyszczenie instytutów z ludzi PiS trwa. Mąż Przyłębskiej i matka Lichockiej tracą ciepłe posadki

Tomasz Cudny, który pełnił rolę prezesa zarządu JSW, zachowuje swoje dotychczasowe obowiązki. Wojciech Kałuża odpowiadał za nadzór nad różnymi aspektami działalności spółki, w tym rozwojem, innowacjami, informatyzacją, strategią i zarządzaniem energią.

POLECAMY: Janina Goss odwołana z Rady Nadzorczej Orlenu

W latach 2018-2022 Kałuża pełnił funkcję wicemarszałka województwa śląskiego, gdzie nadzorował Departamenty zajmujące się funduszami europejskimi, rozwojem i transformacją regionu, gospodarką, współpracą międzynarodową, turystyką oraz sportem. Objął stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. rozwoju JSW w grudniu 2022 roku. Jego działalność stała się szeroko znana po wyborach samorządowych w 2018 roku, gdy Kałuża, wcześniej radny i wiceprezydent Żor, został radnym województwa śląskiego z listy Koalicji Obywatelskiej. Pomimo tego, przed pierwszą sesją sejmiku zdecydował się na porozumienie z partią Prawo i Sprawiedliwość. To porozumienie umożliwiło PiS zdobycie władzy w regionie, a Kałuża objęcie stanowiska wicemarszałka.

POLECAMY: „Słup Szumowskiego”. Prezes Agencji Badań Medycznych zwolniony! „Zarabiał 47 tys. Nigdy go nie zastaliśmy”

Warto również zauważyć istotne zmiany w Lasach Państwowych, gdzie premier Donald Tusk ogłosił powierzenie funkcji dyrektora generalnego Witoldowi Kosowi. Józef Kubica, dyrektor Lasów Państwowych związanego z Suwerenną Polską Zbigniewa Ziobry, stracił swoje dotychczasowe stanowisko.

– Minister Paulina Hennig-Kloska poinformowała o podjęciu decyzji w sprawie zmian w Lasach Państwowych. Nowym dyrektorem generalnym Lasów Państwowych będzie pan Witold Kos — znany leśnik z zachodniopomorskiego, kiedyś dyrektor regionalny — człowiek, który będzie do państwa dyspozycji, kiedy wszystkie formalności zostaną dopełnione, to jest kwestia kilku dni – powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

– Oczekiwania wobec nowego szefostwa Lasów Państwowych są oczywiste i związane są przede wszystkim z wielką potrzebą autentycznej społecznej kontroli, społecznego nadzoru nad tym, co dzieje się z naszymi lasami – dodał Tusk.

– Bardzo doceniam dorobek i stosunek do lasów pana Witolda Kosa — powiedział premier na konferencji prasowej.

– Lasy to dobro społeczne i dobro narodowe – tak mi powiedział. Dlatego bardzo liczę na nowe szefostwo i pełne zaangażowanie w autentyczną społeczną kontrolę tego, co się dzieje z naszymi lasami – dodał Donald Tusk.

Józef Kubica był dyrektorem generalnym Lasów Państwowych od 2021 r. Zaczynał tam pracę ponad 40 lat temu jako leśniczy, następnie był inżynierem nadzoru w różnych nadleśnictwach. Wiosną 2020 r. został dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

W środę (03.01.2024 roku) odbyło się pierwsze spotkanie minister Pauliny Hennig-Kloska z dyrektorem Lasów Państwowych

– Jestem po długiej rozmowie z przyszłym dyrektorem generalnym. Mogę zdradzić, że jednym z jego pierwszych kroków będzie przeprowadzenie audytu w dyrekcji generalnej i podległych mu dyrekcjach regionalnych – mówi minister w rozmowie z Interią.

W dalszej części rozmowy z portalem wskazał, że źródła wskazują, że audytorzy skupią szczególną uwagę na analizie przepływów finansowych oraz wydatków, które Lasy Państwowe ponosiły w ostatnich latach. Istotnym obszarem kontroli są przekazywane darowizny dla różnych fundacji i stowarzyszeń.

Planowane są również strukturalne zmiany w funkcjonowaniu Lasów Państwowych, głównie mające na celu uniemożliwienie przekazywania środków z nadleśnictw na cele polityczne oraz na rzecz fundacji o „wątpliwej” reputacji. W ciągu ostatnich lat leśnicy wielokrotnie alarmowali, że fundusze z Lasów trafiają w miejsca, gdzie nie powinny. Konkretnym przykładem jest brak jasności co do przeznaczenia 720 tysięcy złotych, które zostały przekazane z Lasów Państwowych do fundacji „Dla Niepodległej”. Jednym z założycieli tej fundacji jest Jan Kosiorowski, długoletni dyrektor Lasów w Krakowie. W czasie jego kierownictwa nadleśnictwa podległe mu przelały setki tysięcy złotych na konto tej organizacji. Pierwotnie środki miały być przeznaczone na budowę kaplicy w Puszczy Niepołomickiej z okazji stulecia odzyskania niepodległości, jednak budowla nigdy nie została wzniesiona.

– Chcemy spowodować, aby pieniądze generowane przez Lasy trafiały na gospodarkę leśną, a nie do polityków – zapewnia minister Hennig-Kloska.

– Na przedstawienie szczegółów jeszcze przyjdzie czas – dodaje polityk. – Na pewno wiele sytuacji, które działy się w ostatnich latach w Lasach wymagają wyjaśnienia – konkluduje.

Zarząd KZN odwołany

Krajowy Zasób Nieruchomości, instytucja państwowa utworzona w 2017 roku, funkcjonująca już w okresie rządów partii Prawo i Sprawiedliwość, miał wspierać program rządowy o nazwie Mieszkanie Plus, który niestety zakończył się niepowodzeniem. Niż o sukcesach tego programu, głośniej stały się kontrowersje dotyczące warunków pracy w Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Działania instytucji budziły duże zastrzeżenia nowej administracji. Rzeczowo wyraziła to minister funduszy i polityki regionalnej, kładąc nacisk na negatywne aspekty funkcjonowania Krajowego Zasobu Nieruchomości, pomijając ewentualne sukcesy czy osiągnięcia.

Od 2018 r. czterokrotny wzrost wynagrodzeń. Zamiast tysięcy mieszkań jeden ukończony blok, zarzuty o mobbing i nadużywanie władzy przez byłe już kierownictwo KZN. Od dziś ma nowy zarząd, którego zadaniem jest zmiana Krajowego Zasobu Niegodziwości w Krajowy Zasób Nieruchomości – napisała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Informacja o tym, kto zasiądzie w zarządzie KZN, pojawiła się na koncie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w serwisie X. Pierwszym wiceprezesem i p.o. prezesa będzie Łukasz Bałajewicz, a drugim wiceprezesem – Arkadiusz Borek.

Krajowy Zasób Nieruchomości został utworzony przed 6,5 laty, a trzy lata temu rozpoczęto realizację programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Głównym celem programu było wzniesienie możliwie największej liczby mieszkań dedykowanych młodym polskim rodzinom, które nie posiadały zdolności kredytowej, lecz miały możliwość wynajmowania mieszkania z perspektywą późniejszego przejęcia jego własności. Z informacji przekazanych przez liderkę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że w trakcie trwania programu SIM udało się zrealizować budowę jednego bloku składającego się z 40 mieszkań.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version