Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego opublikował wpis na swoim profilu, sugerując, że Niemcy są odpowiedzialne za blisko 60 tysięcy ofiar Rzezi Wołyńskiej. Jednak, po pewnym czasie, Instytut zdecydował się usunąć ten wpis ze swojego profilu.

POLECAMY: PAP fałszuje historię w obronie Ukrainy i przy pomocy swojego portalu rozpowszechnia propagandę

W czwartek, na portalu X, Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego dokonał tego kontrowersyjnego zapisu, który później został usunięty.

“Rzeź wołyńska dokonana przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA pochłonęła 91 247 udokumentowanych polskich ofiar. Jednakże, III Rzesza jako okupant w latach 1941-1944 miała obowiązek zapewniać bezpieczeństwo. Nie zrobiła tego, więc w tym okresie z ich winy zamordowano 59 023 osoby” – głosił komunikat, jednak warto zaznaczyć, że po krytyce ze strony internautów wpis został usunięty.

W kolejnym etapie pojawił się na profilu skrawek raportu zawierający argumentację.

11 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia przypuściła zorganizowany atak na polskich mieszkańców Wołynia, kontynuowany w kolejnych dniach, obejmując 150 miejscowości. Krwawa Niedziela stanowiła szczytową fazę serii morderstw i przesiedleń Polaków z ich domów, trwającą od początku 1943 roku, a pierwsze zbrodnie miały miejsce już jesienią 1939 roku.

Odpowiedzialnymi za Zbrodnię Wołyńską były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN – frakcja Stepana Bandery) oraz zależna od niej Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). W tych działaniach uczestniczyła również część społeczeństwa ukraińskiego, angażując się zarówno w zabójstwa polskich sąsiadów, jak i grabież ich majątku. OUN-UPA określała swoje akcje jako „antypolską akcję”, co maskowało jej rzeczywiste zamiary – eksterminację i przesiedlenie Polaków.

Pierwszy masowy mord na Wołyniu miał miejsce 9 lutego 1943 roku we wsi Parośla I w powiecie sarneńskim, gdzie UPA, podszywając się początkowo pod sowieckich partyzantów, zamordowała 173 Polaków. Nasilenie zbrodni związane było m.in. z przystąpieniem ukraińskich policjantów do służby na rzecz Niemiec w marcu i kwietniu 1943 roku, wielu z nich wcześniej uczestniczyło w mordowaniu Żydów. Jedną z największych zbrodni UPA przed lipcem 1943 roku stanowiło spalenie osady Janowa Dolina w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, podczas której zamordowano około 600 Polaków. W lipcu 1943 roku doszło do kolejnego nasilenia zbrodni, kiedy UPA przeprowadziła skoordynowany atak na Polaków w 150 miejscowościach. Atak miał miejsce w niedzielę, gdy Polacy udawali się do kościołów na Msze Święte. Nacjonaliści ukraińscy wtargnęli do kościołów, dokonując masakry cywilów i duchownych, m.in. w Kisielinie i Porycku. Na Wołyniu zniszczono około 50 kościołów katolickich, a zbrodnie trwały również w kolejnych dniach.

W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tysięcy Polaków.

W celu obecnie propagandy Instytutu poniżej przedstawiany nagrania, jakie mówi całą prawdą o ukraińskim ludobójstwie, jakie obecnie jest tuszowane i na siłę zmieniane.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/Putin-o-Banderze.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version