Polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło kroki w celu odwołania kontrowersyjnych postanowień byłego ministra edukacji, Przemysława Czarnka, dotyczących edukacji mniejszości niemieckiej w kraju. Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 września 2024 roku, zakładają przywrócenie równości standardów edukacyjnych dla wszystkich mniejszości narodowych.

Nowe Ustawy na Rzecz Równości Edukacyjnej

W wyniku decyzji ministerstwa, zmieni się ilość godzin nauczania języka niemieckiego dla uczniów z niemieckiej mniejszości narodowej. Nowelizacja rozporządzenia, autorstwa Barbary Nowackiej, przewiduje zwiększenie liczby godzin dodatkowej nauki języka niemieckiego z 1 do 3 godzin tygodniowo. Obejmie to nie tylko szkoły podstawowe, lecz także licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I i II stopnia.

Odzyskanie Utracanego Zasobu Nauki

Decyzja ta stanowi odwrócenie wcześniejszych zmian z września 2022 roku, kiedy minister Czarnek zdecydował o drastycznym ograniczeniu liczby godzin języka niemieckiego dla uczniów identyfikujących się z tą mniejszością. Ta decyzja spotkała się z ostrą krytyką środowisk oświatowych i organizacji mniejszościowych oraz ze zredukowaniem finansowania nauczania języka niemieckiego dla tej grupy uczniów.

Równość Standardów dla Wszystkich Mniejszości Narodowych

Nowe przepisy mają na celu przywrócenie równości standardów edukacyjnych dla wszystkich mniejszości narodowych w Polsce. Wiceminister edukacji, Joanna Mucha, ogłosiła, że planowane są również zmiany w podstawie programowej, dostosowujące ją do zwiększonej liczby godzin nauki języka niemieckiego.

Data Wejścia w Życie – 1 Września 2024

Zaplanowane zmiany wchodzą w życie z dniem 1 września, otwierając nowy rozdział w edukacji mniejszości narodowych, z naciskiem na równość i dostęp do pełniejszego zasobu nauki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version