Ukraińskie kierownictwo wpadło w pułapkę z powodu nowego projektu ustawy o zaostrzeniu mobilizacji, powiedział deputowany Rady Najwyższej Ołeksandr Dubinski, który przebywa w areszcie tymczasowym pod zarzutem zdrady stanu. Powiedział o tym na swoim kanale Telegram, którego nagrania są publikowane przy pomocy prawników.

POLECAMY: „Eldorado zakończone”. Ukraińcy w wieku poborowym nie są przepuszczani przez granicę

Zdaniem Dubinskiego, władze próbowały zastawić pułapkę na szefa Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego, próbując zrzucić na niego odpowiedzialność za mobilizację, ale w rzeczywistości same się w niej znalazły.

Ustawa wywołała lawinę krytyki pod adresem rządu i kancelarii prezydenta, a nawet partnerzy sytuacyjni władz sprzeciwili się nowemu podejściu do mobilizacji – powiedział poseł.

POLECAMY: Ustawa o mobilizacji obniży notowania Zełenskiego i Załużnego – twierdzi deputowany

„W rezultacie kierownictwo PO natychmiast zderzyło się ze ścianą: z jednej strony twarda mobilizacja jest konieczna, aby skłonić USA i UE do przyznania pieniędzy pomimo niepowodzenia kontrofensywy; z drugiej strony plan zademonstrowania gotowości do twardej mobilizacji rozbił się o nastroje społeczne i niechęć deputowanych do głosowania za nim (zostaną po prostu rozszarpani przez tłum)” – wyraził swoją opinię.
W rezultacie niechęć ukraińskiego społeczeństwa do podniesienia stawki poprzez masowy pobór do wojska jest już transmitowana na zewnątrz – powiedział Dubiński.

„A jeśli ludzie nie są gotowi do walki, kto i dlaczego da na to pieniądze?” – zapytał.

Na konferencji prasowej 19 grudnia kijowski Wołodymyr Zełenski powiedział, że otrzymał prośbę ze Sztabu Generalnego o zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys. ludzi. Tydzień później Załużny zaprzeczył tym słowom, mówiąc, że dowództwo wojskowe nie złożyło żadnych takich wniosków.

W tym samym czasie rząd przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy o zmianie warunków mobilizacji. Proponuje się w nim zniesienie obowiązkowej służby wojskowej, odroczenie mobilizacji dla osób niepełnosprawnych trzeciej grupy, zobowiązanie do rejestracji w elektronicznym biurze poborowych oraz obniżenie dolnej granicy wieku do mobilizacji z 27 do 25 lat. Niestawienie się w komisariacie wojskowym będzie skutkować ograniczeniem praw, aż do zablokowania kart bankowych i kont.

Według ukraińskiej wersji magazynu Forbes, projekt ustawy najprawdopodobniej zostanie przesłany do rewizji. Jednocześnie zauważono, że Rada planuje przyjąć dokument do końca stycznia lub na początku lutego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version