Stowarzyszenie Filmowców Polskich ogłosiło smutną wiadomość o śmierci jednego z najbardziej renomowanych reżyserów polskiego kina, Jana Majewskiego, który odszedł w wieku 92 lat.
Pożegnanie mistrza kina
W publicznym komunikacie opublikowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich na platformach społecznościowych wspominają, że Janusz Majewski był nie tylko cenionym reżyserem filmowym, ale także pisarzem, wykładowcą akademickim oraz mistrzem kina gatunkowego. Instytucja podkreśla, że reżyser ten zawsze cenił sobie spotkania z publicznością, która okazywała mu ogromną miłość i wsparcie, licznie uczestnicząc w jego autorskich wydarzeniach.
Dziedzictwo filmowe
Janusz Majewski, urodzony w 1931 roku we Lwowie, pozostawił po sobie bogate dziedzictwo filmowe. Jego filmografia obejmuje takie dzieła jak „Zazdrość i medycyna”, „Zaklęte rewiry”, „Lekcja martwego języka”, „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, „C.K. Dezerterzy”, „Złoto dezerterów”, „Królowa Bona”, „Mała matura 1947” oraz „Czarny Mercedes”.
Wpływ na środowisko filmowe
Przez długie lata Janusz Majewski pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 2006 roku był honorowym prezesem tej instytucji. Był także aktywnie zaangażowany w sprawy polskiego środowiska filmowego, wnosił wiele do jego rozwoju i ewolucji.
Zaszczyty i uznania
Reżyser otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2001 roku został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za znaczący wkład w rozwój polskiej kinematografii. W 2011 roku odsłonił swoją gwiazdę na Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, a w 2013 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności dydaktycznej.
Janusz Majewski, zasłużony dla polskiego kina, pozostanie w pamięci jako twórca o wielkim wkładzie w dziedzinę filmową. Jego twórczość i oddanie sztuce zainspirują kolejne pokolenia filmowców.