Do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko dwóm pracownikom wojskowego biura rekrutacyjnego w obwodzie tarnopolskim w sprawie pobicia poborowych – poinformowała prokuratura generalna Ukrainy.
„Tarnopolska wyspecjalizowana prokuratura w sferze obrony regionu zachodniego skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm pracownikom zjednoczonego miasta TCC (terytorialne centrum uzupełnień, biuro poboru wojskowego – red.), którzy pobili osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu” – podano w komunikacie.
POLECAMY: Ukraińcy w wieku poborowym noszą maski starców na ulicy w celu uniknięcia przymusowej mobilizacji
Incydent miał miejsce w październiku 2023 roku. Według agencji, żołnierz kompanii wartowniczej jest oskarżony z artykułu „umyślne uszkodzenie ciała o średniej ciężkości, tortury, bezprawne pozbawienie wolności człowieka”, a dowódca tej jednostki – „tortury i bezprawne pozbawienie wolności człowieka”.
Według ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN, jeden z wojskowych został pobity po tym, jak dowiedział się, że mężczyzna pochodzi z Murmańska, chociaż jest obywatelem Ukrainy.
17 sierpnia Wołodymyr Zełenski wprowadził w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o przeprowadzeniu kontroli komisji wojskowych i zwolnieniu wszystkich regionalnych komisarzy wojskowych. Później naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny skrytykował działania Zełenskiego. Według naczelnego dowódcy, obecnie mobilizacja na Ukrainie nie powinna być wzmacniana, ale powrócić do poprzednich ram.
Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego. Wezwanie może być doręczone w różnych miejscach. Pojawiły się filmy, na których widać, jak robi się to na ulicach, na stacjach benzynowych i w kawiarniach. Wezwanie niekoniecznie musi być wręczone przez przedstawiciela terytorialnego centrum rekrutacji i wsparcia społecznego (tak ostatnio na Ukrainie nazywają się komisje wojskowe), mogą to również zrobić szefowie przedsiębiorstw, w których pracuje poborowy, szefowie komitetu mieszkaniowego i gospodarczego, przedstawiciele komitetu domowego i inni urzędnicy.