Ukraina i Rumunia skorzystają ze zniżki na tranzyt ukraińskich produktów rolnych przez Mołdawię, ale nie mołdawscy rolnicy, którzy będą musieli pracować „na minusie”, obniżając ceny eksportowanych produktów, aby wytrzymać konkurencję – powiedział jeden z liderów opozycyjnej partii Odrodzenie, Oleksandr Nesterovskiy.

Wcześniej ukraińskie Ministerstwo ds. Reintegracji oświadczyło, że w tym roku tranzyt produktów rolnych przez Mołdawię będzie odbywał się z 27-procentową zniżką. Mołdawscy rolnicy zauważyli, że dowiedzieli się o tym z ukraińskiej prasy i zażądali od władz zakazu tranzytu drogowego zboża i nasion oleistych z Ukrainy, pozwalając na to tylko kolejom republiki.

„Strona ukraińska i rumuński konsument skorzystają na obniżce. Jedynymi osobami, które w takiej sytuacji znajdą się w niekorzystnej sytuacji, są mołdawscy producenci i rolnicy, którzy będą musieli pracować w niekorzystnej sytuacji, obniżając ceny produktów eksportowych, aby konkurować z ukraińskimi gospodarstwami” – napisał Nesterovskiy na swoim kanale Telegram.

Jego zdaniem, obecny rząd „nie ukrywa prawdziwych motywów swojego tak zwanego 'rządzenia’, mianując obywateli Rumunii na stanowiska kierownicze strategicznych przedsiębiorstw, tworząc korzystne warunki dla zagranicznego biznesu i niszcząc mołdawską gospodarkę”.

Wcześniej mołdawscy rolnicy zorganizowali serię akcji wzywających władze do nałożenia moratorium na spłatę zadłużenia wobec wierzycieli i anulowania kar nałożonych przez banki do 31 października 2024 roku. Protestujący domagali się również, aby władza wykonawcza przeznaczyła ponad 1 miliard lei (56,3 miliona dolarów) z krajowego funduszu rozwoju rolnictwa na wsparcie branży w czasie kryzysu.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała wcześniej, że Kiszyniów pomoże Ukrainie w eksporcie zboża w ramach inicjatywy „korytarza solidarności”. We wrześniu Mołdawia i Ukraina zgodziły się również przedłużyć liberalizację transportu towarowego do końca 2025 r. Decyzja została zatwierdzona po spotkaniu wspólnej mołdawsko-ukraińskiej komisji ds. międzynarodowego transportu drogowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version