Telewizja Polska (TVP), w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), przeprowadzała kontrowersyjne praktyki finansowe, wypłacając publicystom za pojedyncze wypowiedzi oraz oferując stałe umowy ryczałtowe. Przedsięwzięcia te miały charakter jednostronny, a rekordzista zarobił blisko 300 tysięcy złotych w 2023 roku.

Podwójny System Wyceniania: Jednorazowy i Ryczałtowy

Według informacji uzyskanych przez portal legaartis.pl, TVP stosowała podwójny system wyceniania wypowiedzi gości w programach publicystycznych i informacyjnych. W przypadku systemu jednorazowego, pojedyncza wypowiedź była wyceniana na 500 złotych. Jednakże, z uwag na szczególną relację z niektórymi postaciami, TVP zawierała z nimi osobne umowy ryczałtowe, co umożliwiało zarobienie nawet niemal 300 tysięcy złotych rocznie.

Lista Publicystów z Umowami Ryczałtowymi

Na liście komentatorów z umowami ryczałtowymi znaleźli się m.in. Jacek i Michał Karnowscy, Adrian Stankowski, Jerzy Jachowicz, Elżbieta Królikowska-Avis, Piotr Grzybowski, Paweł Piekarczyk, Miłosz Manasterski, Marek Formela, Karol Gac, Jacek Wrona, Maciej Gnatowski (znany jako Wujek Samo Zło), Anna Derewienko, Marian Kowalski, Jan Pietrzak, oraz Piotr Nisztor. Wiele z tych postaci zajmowało czołowe miejsca w statystykach dotyczących najczęstszych występów w programach informacyjnych TVP.

Kontrowersyjne Praktyki Finansowe w TVP

Pomimo tych rewelacji, konkurencyjne stacje prywatne nie stosowały podobnych praktyk. TVP broniła się, informując, że umowy ryczałtowe były zgodne z prawem i wynagradzały autorskie komentarze do audycji publicystycznych. Kontrowersje wokół finansowania publicystów w TVP stają się kolejnym punktem spornym związanych z mediami działaniami publicznego nadawcy w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version