Kolejna placówka Polskiego Radia znajduje się obecnie w procesie oficjalnej likwidacji. Ministerstwo Kultury oficjalnie poinformowało o tej decyzji sądu oraz zarejestrowaniu jej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100 proc. akcji, informuje, że Sąd Rejonowy w Rzeszowie wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Rzeszowie „Radio Rzeszów” S.A. w likwidacji z siedzibą w Rzeszowie” — czytamy w komunikacie zamieszczonym na platformie X.

Funkcję likwidatora Radia Rzeszów pełni Jakub Osika.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego również we wtorek poinformowało, że decyzję o wpisaniu do KRS postawienia Radia Zachód w stan likwidacji podjął Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, a w przypadku Radia Wrocław – przez Sąd Rejonowy w tym mieście.

W poniedziałek sądy zdecydowały o wpisaniu stanu likwidacji do KRS w przypadku Radia Łódź i Polskiego Radia Białystok, a w zeszłym tygodniu – w przypadku Radia Kraków, Radia dla Ciebie, Radia Gdańsk i Polskiego Radia Katowice.

Decyzja o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia została ogłoszona przez ministra Sienkiewicza 29 grudnia 2023 roku. Do tych rozgłośni należą m.in. Radio Białystok, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Pomorza i Kujaw, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Dla Ciebie (z Warszawy), Radio Szczecin, Radio Wrocław oraz Radio Zachód (z Zielonej Góry). 21 grudnia część dziennikarzy Radia Gdańsk opublikowała list otwarty, w którym pozytywnie odniosła się do wprowadzanych zmian przez nowe władze.

Przypominamy, że umieszczenie stacji w stanie likwidacji nie oznacza zakończenia ich nadawania. Likwidację zawsze można cofnąć. Jednak decyzja sądu świadczy o uznaniu działań ministra za zgodne z prawem, co ma istotne znaczenie z perspektywy obecnie realizowanych zmian, w tym również personalnych.

Dziennikarze popierają zmiany

„My, dziennikarze Radia Gdańsk zrzeszeni w Syndykacie Dziennikarzy Polskich, wyrażamy poparcie dla zmian dokonywanych w mediach publicznych. Naszym zdaniem są konieczne, czekamy na nie od lat. Mamy dość cenzury, mobbingu, kolesiostwa i wszechobecnej amatorszczyzny, które są znakiem odchodzącej ekipy. Jednocześnie nie życzymy sobie, aby posłowie, działacze i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy występowali w naszym imieniu w obronie mediów publicznych. Nikt po 1989 r. nie przyczynił się bardziej niż oni do ich zdewastowania i upodlenia” – stwierdzili dziennikarze.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version