Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) stanowczo przekazało, że niemożliwe jest wprowadzenie istotnych zmian w organizacji egzaminu maturalnego w trakcie trwającego roku szkolnego. To odpowiedź na petycję przedstawicieli grupy Maturalni, którzy apelują o przemyślenie formy przeprowadzania matur ustnych z języka polskiego i obcego nowożytnego.

Głos Uczniów: Apel o Przemyślenie Formy Matur Ustnych

Maturalni, reprezentujący uczniów przystępujących do matur od roku 2024, skierowali petycję do minister edukacji Barbary Nowackiej. W dokumencie zaapelowali o zmianę formy przeprowadzania matur ustnych, argumentując, że obecna forma generuje niepotrzebny stres i traumę. Petycję podpisało już około 170 tysięcy osób.

Matury Ustne: Przydatność i Problemy

W petycji zaznaczono, że matury ustne mogą być przydatne w kształtowaniu umiejętności prezentowania wiedzy i wystąpień publicznych, ale nie powinny stanowić źródła stresu i paniki dla uczniów. Autorzy argumentują, że obecny system matur ustnych nie jest sprawiedliwy, generuje dodatkowy stres i demotywuje do nauki.

Potrzeba Zmian: Stresem i Przeładowaną Podstawą Programową

Autorzy petycji podkreślają potrzebę zmian, argumentując, że uczniowie są narażeni na stres związany z maturami ustnymi. Dodatkowo, przeładowana podstawa programowa i losowość formuły matur ustnych sprawiają, że wielu uczniów czuje się przytłoczonych.

MEN: Zmiany Wymagają Konsultacji Społecznych

MEN w odpowiedzi zaznaczyło, że zmiany w egzaminie maturalnym wymagają zmiany przepisów. Resort edukacji podkreślił, że wprowadzenie proponowanych zmian stanowiłoby istotną zmianę kierunkową w systemie edukacji i dlatego konieczne są szerokie konsultacje społeczne przed ich ewentualnym wprowadzeniem.

Analiza Petycji: Perspektywa na Przyszłość

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że petycja zostanie poddana szczegółowej analizie, a możliwe zmiany w formule matur ustnych nie są wykluczone, zwłaszcza w kontekście planowanej całościowej zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego. Resort edukacji sugeruje, że ewentualne modyfikacje mogą zostać wprowadzone w przyszłości, po przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version