Minister finansów Andrzej Domański ogłosił w piątek, że planowany na ten rok Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie zostanie wdrożony. KSeF miał stanowić centralną bazę, w której przedsiębiorcy mieli wystawiać swoje faktury.

– Wykryliśmy krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur w 2024 roku — stwierdził podczas konferencji prasowej minister finansów, Andrzej Domański. – Problemy te dotyczą kodu, systemu, jego funkcjonalności oraz wydajności – dodał.

– Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu – podkreślił Domański.

Minister finansów, Andrzej Domański, zadeklarował, że jeszcze dziś ogłoszony zostanie przetarg na przeprowadzenie zewnętrznego audytu systemu. Domański nie wykluczył możliwości ujawnienia kolejnych potencjalnych błędów w trakcie tego procesu.

Dodatkowo, minister zapowiedział intensyfikację konsultacji z przedstawicielami środowisk przedsiębiorców. Zaznaczył, że celem jest wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur we współpracy z przedsiębiorcami i z poszanowaniem ich potrzeb. Domański podkreślił, że KSeF jest istotny dla polskiej gospodarki i stanowi priorytet, który będzie wdrożony.

– Musimy dbać o dochody budżetu, uszczelniać system i informatyzować polską gospodarką. Z drugiej strony wprowadzenie KSeF nie może zagrażać stabilności działalności gospodarczej — zaznaczył szef MF.

Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma uruchomiona w Polsce od 1 stycznia 2022 roku. W chwili obecnej, na zasadzie dobrowolności, umożliwia podatnikom sporządzanie, odbieranie i przechowywanie faktur w formie elektronicznej. Planowano, że od 1 lipca 2024 roku KSeF stanie się obowiązkowy, co miało stanowić rewolucyjną zmianę dla przedsiębiorców.

POLECAMY: E-faktury pójdą prosto do fiskusa. „Inwigilacja plus” już od lipca 2024 roku

Przypominamy, że wówczas każda faktura musi być wówczas wystawiona elektronicznie i wprowadzona do systemu, gdzie będzie natychmiastowo widoczna między innymi dla organów skarbowych. Brak możliwości anulowania czy cofnięcia faktury, a ewentualne poprawki będą mogły być dokonane jedynie poprzez wystawienie faktury korygującej. Warto dodać, że e-fakturowanie nie obejmie faktur wystawianych na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej (B2C).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version