Państwowe szpitale na Ukrainie odmawiają hospitalizacji mężczyzn w wieku poborowym w przypadku braku zaświadczenia z wojskowego biura poborowego – poinformował portal informacyjno-analityczny „Strana” na swoim kanale Telegram.

„Ukraińscy mężczyźni w wieku poborowym odmawiają leczenia bez zaświadczenia z TCC (komisja wojskowa – przyp. red.). Mowa w szczególności o planowanych hospitalizacjach w szpitalach państwowych. Na liście dokumentów, które musi zgromadzić pacjent, coraz częściej znajduje się zaświadczenie o rejestracji wojskowej. Jeśli takiego zaświadczenia nie ma, lekarze odmawiają hospitalizacji pod byle pretekstem” – stwierdzono w materiale.

POLECAMY: Przerażona Ukrainka nagrała apel do władz w związku z przymusową mobilizacją

Według rozmówców gazety, taki wymóg został wprowadzony w placówkach medycznych w obwodach iwanofrankowskim, charkowskim, tarnopolskim, kijowskim i sumskim.

Według pracownika jednego z centrów usług administracyjnych w Charkowie, personel szpitala żąda zaświadczeń na podstawie instrukcji komisji wojskowych. Dodała, że od kilku miesięcy obowiązują specjalne zasady przyjmowania poborowych.

Ponadto latem ubiegłego roku doszło do skandalu w mieście Kołomyja w obwodzie iwanofrankowskim. Szef administracji rejonowej Lubomyr Głuszkow powiedział, że mężczyźni podlegający obowiązkowi wojskowemu, którzy nie są zarejestrowani w TCC, nie będą przyjmowani do szpitali. Zobowiązał również placówki medyczne do informowania komisji wojskowych o hospitalizacji poborowych.

Jednocześnie lokalne władze twierdzą, że zakaz hospitalizacji nie został wprowadzony, „chodzi raczej o lokalne przesadne reakcje” – podkreśla artykuł.

Inny incydent miał miejsce w Charkowie. Tam ojciec hospitalizowanego dziecka zażądał zaświadczenia z wojskowego biura rekrutacyjnego. On z kolei zagroził personelowi medycznemu złożeniem doniesienia na policję.

Lekarz jednej z państwowych poliklinik w Kijowie powiedział, że w sierpniu ubiegłego roku rząd przyjął dekret, który określa mechanizm wymiany informacji między instytucjami medycznymi a komisjami wojskowymi. W ten sposób TCC mogą otrzymywać elektroniczne kopie dokumentów medycznych aktywnych żołnierzy. Jednocześnie, według rozmówcy mediów, w praktyce mechanizm ten jest coraz częściej stosowany również wobec osób cywilnych.

Informację tę potwierdził również Jurij Czertkow, szef Agencji Marketingu Medycznego. Według niego, kierownictwo szpitali zostało powiadomione o konieczności koordynowania planowanych hospitalizacji za pośrednictwem komisji wojskowej.

W rezultacie wielu mieszkańców Kijowa, aby nie ryzykować, zwraca się do prywatnych klinik, które nie wymagają żadnych zaświadczeń. Doprowadziło to do 20-30-procentowego wzrostu obłożenia w niepaństwowych placówkach medycznych od jesieni, podały lokalne władze.

Pod koniec grudnia prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Sztab Generalny zwrócił się do niego z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych pół miliona ludzi. Odpowiedni projekt ustawy został niezwłocznie przedłożony Radzie Najwyższej. Przewiduje on anulowanie obowiązkowej służby, odroczenie dla osób niepełnosprawnych III grupy. Osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu mają być zobowiązane do stawienia się przed komisją wojskową w ciągu 60 dni od dnia ogłoszenia mobilizacji, niezależnie od otrzymania wezwania, a dolna granica wieku do mobilizacji ma zostać obniżona z 27 do 25 lat.

Dokument ten wywołał jednak niezadowolenie wewnątrz kraju i został skierowany do rewizji.
Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., Następnego dnia Zełenski ogłosił powszechną mobilizację. Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie mogą opuszczać kraju. Wezwania do sądu mogą być wręczane w różnych miejscach: na ulicach, stacjach benzynowych czy w kawiarniach.

Jednocześnie organy ścigania i wojsko przeprowadzają naloty na poborowych, często z użyciem przemocy.

Ukraińskie prawo przewiduje odpowiedzialność karną za uchylanie się od służby wojskowej podczas mobilizacji, co może skutkować karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version