Komisarz ds. sprawiedliwości, Didier Reynders, wyraził stanowcze poparcie dla działań centrolewicowego rządu Donalda Tuska, podkreślając jego zdecydowaną determinację w kwestii przywrócenia praworządności. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w piątek unijny komisarz ds. sprawiedliwości, Didier Reynders, udał się do Warszawy. Tam spotkał się z przedstawicielami rządu Donalda Tuska, w tym z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, Adamem Bodnarem.

Po zakończonym spotkaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa, podczas której eurokomisarz wyraził pełne uznanie dla podejmowanych działań przez centrolewicowy rząd. Chwalił jego stanowczą postawę i zaangażowanie w przywracanie rzetelności w obszarze tzw. praworządności.

POLECAMY: Unijny komisarz ds. sprawiedliwości w piątek odwiedzi Polskę. Cele wizyty jest omówienie przywrócenia praworządności w wymiarze sprawiedliwości

„Widzimy, że nowy rząd jest w pełni zdeterminowany do tego, by odbudować praworządność w Polsce” – powiedział Didier Reynders. Zapewniał, że „jest to zmiana, która jest serdecznie przyjmowana”.

„Fundamentalne wartości UE są dla nas bardzo ważne, dlatego bardzo ważne jest, byśmy pozostali przywiązania do tych wartości, ponieważ to właśnie czyni nas Europejczykami” – oświadczył. Przyznał też, że jest szczególnie zadowolony z ustaleń przyjętych wspólnie z ministrem Bodnarem.

„Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, co trzeba zrobić po to, by przywrócić praworządność w Polsce, a także doprowadzić do tego, żeby procedura z art. 7 została zakończona” – powiedział Reynders, odnosząc się do tzw. procedury naruszeniowej wobec naszego państwa. Wyraził też przekonanie, iż „Polska może w pełni przywrócić swoją pozycję państwa przestrzegającego praworządności”.

„Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, żeby polskie władze przygotowały plan działań przywrócenia praworządności w Polsce” – oświadczył unijny komisarz.

Podkreślił ponadto, że instytucje Unii Europejskiej wykazują zainteresowanie przywróceniem „niezależności” Krajowej Rady Sądownictwa, zwłaszcza w odniesieniu do jej istotnej roli w procesie nominacji sędziowskich w Polsce.

Na pytanie dotyczące tego, dlaczego Komisja Europejska nie podejmuje działań w reakcji na działania centrolewicowego rządu premiera Tuska, które mogą być uznane za przypadki naruszenia prawa, komisarz Reynders udzielił odpowiedzi o charakterze ogólnym. Stwierdził, że Komisji zależy na przywróceniu niezależności w sądownictwie oraz zapewnieniu pluralizmu w mediach za pomocą zmian legislacyjnych.

„Obserwujemy sytuację bardzo dokładnie, także w kontekście mediów. Tak jak zapisaliśmy w raporcie o praworządności, tam są pewne uwagi dotyczące braku pluralizmu w mediach. Patrzymy, czy wszystkie decyzje, które zostały podjęte przez nowy rząd idą w dobrym kierunku, by przywrócić te wartości, także jeśli chodzi o urząd prokuratora” – powiedział komisarz ds. sprawiedliwości.

Didier Reynders odbył także spotkanie, między innymi, z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz ministrem ds. europejskich Adamem Szłapką. Dyskusje koncentrowały się na „przywróceniu praworządności w Polsce” oraz implementacji orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w naszym kraju.

Tydzień wcześniej portal Interia donosił, że wizyta Didiera Reyndersa w Polsce może stanowić okazję do rozpoczęcia negocjacji dotyczących odblokowania większej kwoty unijnych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version