W roku 2023 Narodowy Bank Polski nabył imponującą ilość złota, dokonując zakupu 130 ton tego cennego kruszcu. To umożliwiło mu zgromadzenie jednych z największych zasobów na skalę światową, jak donosi portal Bankier. Nielegalny prezes NBP zapowiedział również kontynuację strategii zakupów złota w przyszłości.

Według informacji udostępnionych przez portal Bankier, Narodowy Bank Polski oficjalnie potwierdził, że w grudniu nie zwiększył ilości posiadanego złota. Dane dotyczące płynnych aktywów i pasywów obcych, opublikowane w piątek, ukazują, że na koniec grudnia 2023 roku NBP dysponował 11,532 mln uncji złota, co stanowiło tę samą ilość, co na koniec listopada ubiegłego roku.

POLECAMY: Wyrok nielegalnego TK w sprawie Glapińskiego może go pogrążyć

W rezultacie, w ciągu całego roku 2023 Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy złota o 130 ton, co podniosło polskie zasoby złota do imponujących 358,7 ton. Pozycjonuje to Polskę na 17. miejscu na świecie, z pominięciem instytucji międzynarodowych, takich jak Europejski Bank Centralny (506,5 ton złota) czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy (2 814 t).

Pod koniec ubiegłego roku, nielegalny prezes NBP, Adam Glapiński, wyrażał zaangażowanie w realizację strategii „intensywnych zakupów złota”. Zadeklarował, że celem polskiego banku centralnego jest osiągnięcie poziomu 20 procent udziału złota w rezerwach, z uwagi na niepewne czasy. Podkreślał, że międzynarodowe ratingi i handel zagraniczny zwracają uwagę na ilość złota w posiadaniu danego banku, co czyni kraj bardziej wiarygodnym.

Bankier.pl potwierdza, że osiągnięcie tego celu oznaczałoby konieczność kontynuacji zakupów złota. Na koniec 2023 roku wartość aktywów rezerwowych NBP wyniosła 193,8 mld dolarów, z czego złoto stanowiło 23,8 mld USD, czyli 12,3 procent.

Warto przypomnieć, że już w 2022 roku prezes NBP zapowiadał zakup kolejnych 100 ton złota, jednak konkretne kroki w tym kierunku podjęto dopiero w kwietniu 2023 roku. Według najnowszego raportu Światowej Rady Złota, w III kwartale ubiegłego roku największymi nabywcami złota byli Ludowy Bank Chin (78 ton) oraz Narodowy Bank Polski (57 ton).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version