W niedzielę w mediach społecznościowych obfitowało w obrazy niezwykłego zjawiska, które ostatnio można było zaobserwować nad Bałtykiem. Na Półwyspie Helskim pojawiło się lodowe tsunami, które stopniowo wtargnęło na ląd, kształtując zupełnie nową linię brzegową.

Informację o tym niecodziennym zdarzeniu przekazali jako pierwsi specjaliści z Pomorskiego Alarmu Pogodowego, udostępniając na swoim profilu na Facebooku unikalne fotografie i nagrania lodowych formacji, które zaczęły się przemieszczać w kierunku wybrzeża Półwyspu Helskiego od strony Zatoki Puckiej. To niezwykłe zjawisko przyciągnęło uwagę licznych obserwatorów, którzy zapełnili plaże, chcąc być świadkami tego niecodziennego widowiska.

Lodowe tsunami na Półwyspie Helskim

„Na Półwyspie Helskim można dostrzec dziś tzw. torosy, czyli spiętrzoną krę, która jest wpychana na ląd przez wody zatoki. Zjawisko występuje w czasie odwilży, gdy lód zaczyna pękać, a ponadto pojawia się silny wiatr, który powoduje transportowanie piętrzącej się kry w kierunku brzegu” – napisali meteorolodzy z Pomorskiego Alarmu Pogodowego.

Opisowi towarzyszy seria zdjęć i nagrań, przedstawiających, jak masy lodowych kry wdzierają się na brzeg Półwyspu Helskiego. Warto zaznaczyć, że polska mierzeja, mająca nieco ponad 35 km długości, charakteryzuje się wyjątkową wąskością, a ścieżka rowerowa, chodnik i ulica znajdują się tuż przy wodzie Zatoki Puckiej, co sprawia, że lód może swobodnie docierać na te obszary.

Internauci zachwyceni

Lodowe tsunami, które zimą na Półwyspie Helskim nie jest rzadkością, zawsze przyciąga znaczne zainteresowanie. Wielu ludzi pragnie obserwować z bliska te masy lodu i uwiecznić je na pamiątkowych zdjęciach lub filmach. W dniu tego nietypowego zjawiska nie mogło zabraknąć twórców z marki Bałtyk, specjalizujących się w fotografowaniu półwyspu, między innymi przy użyciu dronów. Również oni przygotowali wyjątkowe nagranie, przedstawiające torosy.

„Pięknie było”, „Widoczek bajeczny”, „Były korki na parkingu!” – piszą internauci.

A co to takiego torosy? Jest to zjawisko atmosferyczne na wodzie powstałe jako nagromadzona kra lodowa spiętrzona przez wiatr i prądy morskie osiągająca grubość do kilkunastu metrów. Najczęściej powstaje podczas odwilży, gdy stała pokrywa lodowa pęka, tworząc pak lodowy, który pod wpływem pogody wdziera się na ląd.

Półwysep Helski jest miejscem, gdzie można obserwować torosy. W innych zakątkach świata zjawisko zauważane jest na jeziorze Bajkał, a także na wschodnim wybrzeżu Kanady oraz USA.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version