Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w mediach społecznościowych, że wpis referendarza sądowego w Krajowym Rejestrze Sądowym, który odmówił ujawnienia informacji dotyczących otwarcia procesu likwidacji TVP, nie wpłynie na zmianę statusu spółki ani składu jej władz. Resort ogłosił również, że Telewizja Polska S.A. planuje złożenie skargi na decyzję referendarza sądowego.

Szef resortu, Bartłomiej Sienkiewicz, przedstawił tę informację w poniedziałek, podkreślając, że dotyczy to wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym odnoszącego się do władz Telewizji Polskiej S.A. w kontekście procesu likwidacyjnego.

POLECAMY: Sąd oddala wniosek o likwidację Polskiego Radia – resort Sienkiewicza reaguje

Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku decyzji dotyczącej likwidacji Polskiego Radia, która również spotkała się z podobną reakcją.

Minister kultury napisał na Platformie X, że „11 sądów wpisało likwidację państwowych spółek medialnych a jeden sąd w Warszawie odmówił”. „Czy dlatego, że na czele tego sądu jest ktoś mianowany przez sędziego Piebiaka od Ziobry? Tego nie wiem, ale wiem, że świetle prawa obecni likwidatorzy są legalni” – ocenił.

„Dzisiejszy (z dnia 22 stycznia 2024 r.) wpis referendarza sądowego Tomasza Kosuba w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający ujawnienia otwarcia likwidacji TVP, nie powoduje skutków w postaci zmiany statusu Spółki i jej władz. Telewizja Polska S.A. jest nadal w stanie likwidacji na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki (WZA), likwidatorem Spółki jest Pan Daniel Gorgosz, powołany tą samą uchwałą WZA” – czytamy w komunikacie.

„Jedynie potencjalny prawomocny wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Spółki oraz powołania likwidatora, który nadal w świetle prawa pełni swoją funkcję”. „To samo odnosi się analogicznie do skuteczności powołania przez WZA nowej Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji (w składzie: Piotr Zemła, Maciej Taborowski i Anisa Gnacikowska)” – dodano.

Według ministerstwa kultury „wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym ma charakter deklaratoryjny – nie tworzy prawa lub statusu organów, ma jedynie walor informacyjny”. „Po złożeniu przez TVP S.A. w likwidacji skargi na dzisiejszą czynność referendarza sądowego dzisiejsza odmowa wpisu traci wszelką moc do czasu rozpoznania przez sąd skargi” – wskazano.

Sienkiewicz mimo tych wstępnych niepowodzeń wyraził przekonanie, że „spór prawny zakończy się pomyślnie, potwierdzając stanowisko większości sądów rejestrowych w Polsce, które wydały już liczne korzystne postanowienia z których wynika, że postawienie spółek realizujących misję mediów publicznych w stan likwidacji jest w pełni zgodne z prawem”.

Zaznaczono, że resort podejmuje wszelkie starania w celu przywrócenia obywatelom Polski pluralistycznej i rzetelnej telewizji publicznej na najwyższym poziomie. Podkreślono również, że weta prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy okołobudżetowej były bezpośrednią przyczyną podjęcia decyzji o likwidacji spółki.

„Obecne władze spółki (likwidator i rada nadzorcza) zapewniają bieżące funkcjonowanie spółki. Jednocześnie przeprowadzane są liczne analizy i audyty, które mają zbadać sytuację w latach 2016-2023” – poinformował resort.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version