„Polska wydłuży programy pomocowe dla ukraińskich uchodźców w naszym kraju tylko do końca września” – informuje legaartis. Aktualna ustawa, która uprawnia ukraińskich uchodźców do polskich świadczeń, wygasa 4 marca. Według ustaleń gazety, planowane jest jej przedłużenie o pół roku, a w tym czasie mają zostać wprowadzone nowe zasady pomocy.
Specustawa z Marca 2022 i Jej Konsekwencje
Wprowadzona w marcu 2022 r. specustawa, przyjęta tuż po wybuchu wojny na Ukrainie, nadała uchodźcom z tego kraju prawo pobytu w Polsce na zasadach równych obywatelom UE. Obejmowało to dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, rynku pracy, a także prawo do świadczeń socjalnych, takich jak świadczenie 500 plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ustawa ta była kluczowa w zapewnianiu pomocy dla Ukraińców, zarówno w zakresie zakwaterowania, wyżywienia, jak i wsparcia finansowego.
Obecna ustawa zostanie przedłużona o kolejne pół roku, do września. W tym okresie planowane jest opracowanie nowych zasad pomocy dla ukraińskich uchodźców.
Potrzeba Zmian w Ustawie
Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych, zaznacza, że zmiany są konieczne. Wśród planowanych nowych zasad pomocy jest skupienie się na udzielaniu długoterminowej pomocy finansowej jedynie osobom chorym, niepełnosprawnym, i niesamodzielnym, przede wszystkim z obszarów wschodniej Ukrainy.
Działania Fundacji Leny Grochowskiej
Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej, która zarządza pięcioma ośrodkami dla uchodźców w Polsce, podkreśla konieczność zmian w systemie pomocy. Fundacja wprowadza opłaty miesięczne w wysokości od 100 do 300 zł od osoby, aby zachęcić do samodzielności. Dodatkowo, mobilizuje mieszkańców ośrodków do pracy, a uchodźcy sami gotują i sprzątają.
Kontekst Prawny i Społeczny
Należy zauważyć, że zmiany dotyczą nie tylko Polski. Norwegia zaostrza zasady pomocy dla uchodźców z Ukrainy, a wyjazd z kraju może oznaczać utratę statusu uchodźcy. Pomoc dla Ukraińców, którzy utracili domy z powodu wojny, staje się przedmiotem dyskusji, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.
Przedłużenie programów pomocy dla ukraińskich uchodźców w Polsce do września, oraz planowane zmiany w ustawie, stanowią reakcję na rosnącą potrzebę wsparcia i jednocześnie starają się dostosować do zmieniających się realiów społeczno-ekonomicznych w kontekście sytuacji na Ukrainie.