Sąd Apelacyjny w Warszawie, po upływie 10 lat od decyzji przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Jana Dworaka, odrzucił apelację TVN S.A. w sprawie nałożenia kary w wysokości 100 tys. zł. Sprawa dotyczyła zarzutów naruszenia przepisów ochrony małoletnich odbiorców związanych z audycjami z serii „Sędzia Anna Maria Wesołowska”.
Historia Sprawy
Decyzja o nałożeniu kary została wydana przez przewodniczącego KRRiT w dniu 26 lipca 2013 r. Jan Dworak uznał, że cztery audycje z serii „Sędzia Anna Maria Wesołowska” zawierały szczegółowe, często drastyczne opisy i rekonstrukcje scen gwałtów i zbrodni, w tym motywowanego seksualnie zabójstwa dziecka. Organ uznał, że materiały te były zbyt trudne w percepcji dla małoletnich widzów poniżej 16. roku życia.
Argumentacja KRRiT
W komunikacie KRRiT zaznaczono, że audycje prezentowały patologiczne zachowania, agresję, okrucieństwo i wulgaryzmy, co w ocenie organu było nieodpowiednie dla małoletnich widzów z perspektywy ich dojrzałości emocjonalnej, moralnej i intelektualnej.
Potwierdzenie Sądu
Sąd Apelacyjny, po przeprowadzeniu kontroli Sądu Najwyższego, potwierdził w uzasadnieniu wyroku, że audycje ukazywały przemoc, w tym przemoc seksualną, oraz przedstawiały prymitywny i patologiczny obraz relacji międzyludzkich i społecznych. Zarówno zachowania bohaterów, jak i używane słownictwo, zostały uznane za odhumanizowane i nieodpowiednie dla młodej widowni.
Decyzja sądu jest prawomocna, a TVN S.A. zostaje zobowiązane do zapłacenia nałożonej kary w wysokości 100 tys. zł.
Sporne postanowienie, które miało swoje źródło w kontrowersyjnych treściach audycji, zakończyło się po dziesięciu latach procesu, w wyniku potwierdzenia orzeczenia KRRiT przez Sąd Apelacyjny. Decyzja ta może wpłynąć na dyskusję na temat granic swobody mediów a odpowiedzialności za treści nadawane publicznie.