Zaskakująca informacja dotycząca renty szkoleniowej od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może okazać się kluczowym wsparciem finansowym dla osób, które zdecydowały się zmienić zawód z powodu utraty zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Warto poznać warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać ten dodatek, który może sięgać nawet 1,2 tys. zł i być wypłacany przez trzy lata.
Renta Szkoleniowa: Nieznane Możliwości Finansowe
Serwis fakt.pl podkreśla istnienie renty szkoleniowej, która stanowi dodatek do pensji i jest oferowana przez ZUS. Świadczenie to kierowane jest do osób, które podjęły decyzję o zmianie zawodu w związku z utratą zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Co istotne, dodatek ten może być wypłacany przez okres aż trzech lat.
Kto Ma Prawo do Renty Szkoleniowej?
Renta szkoleniowa jest skierowana do osób, które nie są już zdolne do pracy w swoim dotychczasowym zawodzie zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Decyzję o konieczności przekwalifikowania musi potwierdzić lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS-u.
Warunki uzyskania świadczenia obejmują posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładowego, zależnego od wieku beneficjenta. Osoby przed ukończeniem 20 lat potrzebują jednego roku takich okresów, natomiast osoby powyżej 30 lat – pięciu lat.
Bezpieczeństwo Pracy a Wysokość Renty
Zgodnie z informacjami ZUS-u, osoby, które nie osiągnęły wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, spełniają warunek stażu, jeśli były ubezpieczone przed ukończeniem 18 lat lub w ciągu sześciu miesięcy po ukończeniu nauki. Wyjątkiem są sytuacje, gdy niezdolność do pracy wynika z wypadku. Jednakże, zdarzenie to musi mieć miejsce w drodze do pracy lub z pracy, w trakcie jej wykonywania lub jako rezultat choroby zawodowej.
Wysokość Renty Szkoleniowej
Sama renta szkoleniowa jest przyznawana na okres sześciu miesięcy, ale istnieje możliwość przedłużenia jej wypłaty nawet do 36 miesięcy. Ważne jest jednak, że w trakcie pobierania tego świadczenia, beneficjent nie może podjąć żadnej pracy. Wysokość renty wynosi 75% podstawy wymiaru renty, ale nie mniej niż najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy. Na dzień marca 2023 roku, kwota ta wynosi 1191,33 zł i może ulec zmianie po waloryzacji. Renta szkoleniowa może okazać się istotnym wsparciem finansowym dla tych, którzy zmieniają zawód z powodu trudności zdrowotnych.