O godzinie 12:00 rozpoczyna się ogólnokrajowy protest rolników. Uczestnicy demonstracji przedstawili swoje postulaty. W akcji wspiera ich Konfederacja.

POLECAMY: Protest Rolników na Polskich Drogach: Blokady w 250 Miejscach

„Ogólnopolski protest rolników jest inicjatywą oddolną i ma charakter ostrzegawczy. Zgodnie z zapowiedziami, protestujący zablokują w środę wiele dróg krajowych i wojewódzkich w godzinach od 12.00 do 14.00” – podaje portal Filary Biznesu.

Jak już wcześniej informowaliśmy „dzisiejsze wydarzenie głównie będzie miało charakter akcji przejazdowej. Od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia traktory, inne pojazdy poruszające się wolno, a nawet przechodnie przechodzący przez przejścia mają na celu zablokowanie setek dróg”.

Protestujący rolnicy przedstawili dwa główne postulaty:

„Dopuszczenie na rynek europejski towarów rolno-spożywczych z krajów pozaunijnych, bez żadnych regulacji, jest skrajną nieodpowiedzialnością Komisji Europejskiej i zagraża naszemu istnieniu. Zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europejczyków! Żądamy przygotowania strategii akcesyjnej Ukrainy do Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa z podziałem na sektory!” – czytamy.

Rolnicy nawołują do przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, która powinna stanowić „spójną strategię dla regionów, uwzględniającą specyficzne cechy rolnictwa w danym obszarze”.

„Protestujemy przeciwko ograniczeniu produkcji roślinnej i zwierzęcej i nakładaniu kolejnych obostrzeń środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu (ekoschematy, ugorowania). ŻĄDAMY zmian w ekoschematach i warunkowości: mniej biurokracji a więcej biologizacji” – piszą dalej rolnicy.

Protestujący wyrażają sprzeciw także wobec „radykalnych i pochopnych modyfikacji w produkcji rolnej” oraz domagają się większego wpływu na kształtowanie zmian w Krajowym Planie Strategicznym.

Pełna mapa z lokalizacją protestów dostępna jest [TUTAJ]

Wśród postulatów rolników znajdują się również żądania takie jak: równomierne rozdysponowanie tzw. „trzydziestek” pomiędzy gospodarstwa rodzinne, wprowadzenie regulacji prawnych mających na celu ochronę opłacalności w produkcji roślinnej, utrzymanie w roku 2024 dopłat jako rekompensaty za kryzys spowodowany sprowadzeniem zboża z Ukrainy, wspieranie rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego, promowanie rozwoju spółdzielczości oraz ustanowienie systemu zabezpieczeń przed fluktuacjami na rynku.

Większość postulatów rolników wykazuje tendencje silnie związane z etatystycznym podejściem i orientacją lewicową. Wśród żądań protestujących znajduje się tylko kilka kwestii o charakterze bardziej liberalnym, takich jak np. odejście od ograniczeń dotyczących hodowli niektórych zwierząt, na przykład zwierząt futerkowych.

Protestujący otrzymują wsparcie ze strony koalicji Nowej Nadziei, Ruchu Narodowego oraz Konfederacji Korony Polskiej, czyli Konfederacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version