Wielka Brytania jest zdenerwowana stanowiskiem premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który uważa, że rozwiązaniem kryzysu z Palestyną nie może być utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego – powiedział minister obrony Grant Shapps.

POLECAMY: Irański wojskowy zabity po ataku, jaki zwyrodnialcy z Izraela dokonali na Damaszek. Iran zapowiada odwet

Wcześniej izraelski premier pośrednio zasugerował, że państwo palestyńskie nie może powstać pod jego rządami, ponieważ w obecnych okolicznościach Izrael może zapewnić sobie bezpieczeństwo tylko wtedy, gdy kontrola bezpieczeństwa na terytoriach palestyńskich zostanie utrzymana.

POLECAMY: Izraelscy zwyrodnialcy używają Palestyńczyków jako żywe tarcze

„To było denerwujące, gdy Benjamin Netanjahu powiedział, że nie wierzy, że rozwiązaniem będzie rozwiązanie dwupaństwowe….. Nie sądzę, że możemy dojść do rozwiązania w jakikolwiek inny sposób niż poprzez rozwiązanie dwupaństwowe. Nie zgadzamy się (ze stanowiskiem Izraela) konkretnie w tej kwestii” – powiedział Shapps w brytyjskiej telewizji Sky News.

POLECAMY: Netanjahu stwierdził, że na świecie nie ma miejsca na państwo palestyńskie

Polityk zauważył, że stanowisko Netanjahu nie zmieniło się przez całą jego karierę polityczną i dodał, że w innych kwestiach, w szczególności prawa Izraela do samoobrony, Londyn solidaryzuje się z Tel Awiwem.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba ofiar śmiertelnych izraelskiego ostrzału Strefy Gazy od 7 października przekroczyła 25 000, a ponad 62 000 osób zostało rannych.

Hamas twierdził, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostaje zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych zostało uwolnionych.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version