Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ ma zdecydować w piątek, czy podjęte zostaną środki nadzwyczajne wobec Izraela, który jest oskarżany przez Republikę Południowej Afryki o dokonanie ludo-bójstwa na Palestyńczykach w Strefie Gazy.

POLECAMY: Trybunał w Hadze wszczął sprawę z pozwu RPA przeciwko Izraelowi w związku z wydarzeniami w Strefie Gazy

W piątek, 26 stycznia, MTS wyda swoje postanowienie w sprawie wniosku o podjęcie środków tymczasowych, przedstawionego przez Republikę Południowej Afryki – poinformowano w komunikacie MTS. 17-osobowy zespół sędziowski wyda orzeczenie o godzinie 13.

Chociaż oczekuje się, że MTS wyda orzeczenie w sprawie ewentualnych środków nadzwyczajnych, nie będzie jednocześnie orzekał w sprawie zarzutów o ludo-bójstwo, ponieważ postępowanie to może trwać latami. Obecnie Trybunał może potencjalnie nakazać Izraelowi wstrzymanie kampanii wojskowej w Strefie Gazy.

11 stycznia MTS rozpoczął rozpatrywanie sprawy wniesionej przez RPA, która oskarżyła Izrael o popełnienie ludo-bójstwa na Palestyńczykach w Strefie Gazy. Prawnicy reprezentujący RPA zwrócili się do sędziów o nałożenie wiążących wstępnych nakazów na Izrael, w tym natychmiastowego wstrzymania izraelskiej kampanii wojskowej w Strefie Gazy.

Dzień później do oskarżeń ustosunkował się Izrael, który stwierdził, że oskarżanie o ludo-bójstwo to rażące zniekształcanie historii, a działania państwa żydowskiego są aktem samoobrony.

Niemożliwe jest zrozumienie konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy bez poznania charakteru zagrożenia, przed którym stoi Izrael, oraz brutalności i bezprawia sił zbrojnych, które stawiają mu czoła – oświadczył przed sędziami przedstawiciel MSZ Izraela Tal Becker.

MTS z siedzibą w Hadze jest głównym organem sądowniczym ONZ powołanym do rozstrzygania sporów między państwami. Wyroki Trybunału są prawnie wiążące i ostateczne, nie ma jednak możliwości ich egzekwowania, co potwierdza przykład nakazu wstrzymania inwazji na Ukrainę przez Rosję.

Według AFP orzeczenie MTS przeciwko Izraelowi z pewnością zwiększyłoby presję polityczną na ten kraj i mogłoby posłużyć jako pretekst do nałożenia sankcji. Może też być postrzegane jako ważny sprawdzian międzynarodowej sprawiedliwości i będzie szczegółowo analizowane na całym świecie.

Rządząca w Strefie Gazy palestyńska organizacja terro-rystyczna Hamas przeprowadziła 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, głównie cywilów. W trwających do dziś działaniach odwetowych Izraela śmierć poniosło blisko 26 tys. Palestyńczyków, a 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa co najmniej połowa wszystkich budynków na tym terytorium.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version