Premier Węgier, Viktor Orban, wyraził w czwartek jasne stanowisko, wspierając członkostwo Mołdawii w Unii Europejskiej (UE) i nawołując do przyspieszenia tego procesu. Orban podkreślił, że Mołdawia jest na dobrej drodze do integracji europejskiej, co, ze względu na obecny kontekst geopolityczny, powinno nastąpić jak najszybciej.

Niekwestionowane Wspieranie Członkostwa Mołdawii przez Węgry

Premier Orban podczas wspólnej konferencji prasowej z mołdawskim odpowiednikiem, Dorinem Receanem, zaznaczył, że Węgry zawsze wspierały dążenia Mołdawii do członkostwa w UE, a to wsparcie będzie kontynuowane. Polityk podkreślił również brak sporów pomiędzy oboma krajami, wskazując jednocześnie na duże możliwości współpracy.

Oczekiwania Mołdawii odnośnie Węgierskiej Prezydencji w Radzie UE

Premier Recean wyraził oczekiwania co do węgierskiej prezydencji w Radzie UE, rozpoczynającej się 1 lipca, licząc na dalsze wsparcie Budapesztu w procesie integracji Mołdawii z Wspólnotą. W najbliższym czasie rozmowy z wicepremierem Mołdawii, Vladimirem Boleą, przeprowadzi minister spraw zagranicznych i handlu Węgier, Peter Szijjarto.

Indywidualna Ocena Procesów Integracji

Minister Szijjarto podkreślił, że procesy integracji europejskiej poszczególnych krajów nie mogą być zakładnikami tych państw, które osiągają gorsze wyniki. Wskazał, że ocena rezultatów każdego kraju, pragnącego przystąpić do UE, musi być dokonywana indywidualnie.

Wznowienie Połączeń Lotniczych i Aktualne Konteksty

Szijjarto informuje o planowanym wznowieniu połączeń lotniczych między Budapesztem a Kiszyniowem, obsługiwanych przez linie Wizz Air. Umowa stowarzyszeniowa pomiędzy Mołdawią a UE została podpisana w 2016 roku. W czerwcu 2022 r. Mołdawia otrzymała status kraju kandydującego, a w grudniu zeszłego roku rozpoczęto negocjacje akcesyjne z UE.

Napięcia związane z Negocjacjami Ukrainy

Podczas negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, rozpoczętych na tym samym szczycie, premier Orban opuścił salę obrad, krytykując tę decyzję. Napięcia związane z tą kwestią mogą wpływać na kształtowanie stanowisk Węgier wobec innych procesów integracyjnych w regionie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version