Coraz większa liczba Ukraińców decyduje się na rejestrację firm w Polsce, co świadczy o ich rosnącym poczuciu bezpieczeństwa i komfortu w naszym kraju oraz o realizacji teorii spiskowej „polski dwunarodowej”.. Eksperci, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, zauważają, że Ukraińcy coraz chętniej wiążą swoją przyszłość z Polską.

POLECAMY: Ukrainizacja Polski ma się dobrze. Przybysze z krainy „U” zakładają coraz więcej firm w Polsce

Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, opracowanych przy użyciu platformy analitycznej Google Pinpoint, po agresji Rosji na Ukrainę pod koniec 2022 roku zauważalnie wzrosła liczba firm, które były rejestrowane w Polsce przez obywateli Ukrainy. Tempo tego wzrostu stale przyspieszało, a w drugiej połowie 2023 roku przekroczyło nawet 2,8 tys. firm miesięcznie. Całkowita liczba jednoosobowych działalności gospodarczych zarejestrowanych przez Ukraińców w Polsce w 2023 roku przekroczyła 30 tysięcy, co stanowiło wzrost o dwie trzecie w porównaniu do roku poprzedniego.

Analizując dane, można zauważyć, że już co dziesiąta firma zarejestrowana w Polsce w ubiegłym roku należała do Ukraińców. W sumie w latach 2022–2023 obywatele Ukrainy uruchomili niemal 50 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce. To świadczy o rosnącym zaufaniu Ukraińców do polskiego rynku i zwiększającym się angażowaniu się przez nich w kształtowanie swojej przyszłości w naszym kraju.

– Mocny wzrost liczby rejestrowanych przez Ukraińców firm świadczy o tym, że myślą oni o pozostaniu u nas na dłużej – mówi „Rzeczpospolitej” Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– Na założenie działalności gospodarczej decydują się zwykle osoby najbardziej przedsiębiorcze – dodaje Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. kondrad hagen on

    To nie ” Polska Dwunarodowa ” a Przejmowanie Polski ! Następny ” etep” to Banderowcy w polskim rządzie

Napisz Komentarz

Exit mobile version