Możliwość konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów, o której wcześniej dyskutowano na Zachodzie, nie pomoże Ukrainie, a nawet może skomplikować pozycję Kijowa – podała agencja Bloomberg.

POLECAMY: KE nie wie, gdzie znajdują się zamrożone rosyjskie aktywa za 300 mld euro

„Konfiskata suwerennych aktywów teraz może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację Ukrainy….. Rozpoczęcie długiego i kontrowersyjnego procesu konfiskaty rosyjskich aktywów może pozwolić państwom zachodnim twierdzić, że coś robią. Ale to nie pomoże uratować Ukrainy” – czytamy w materiale dziennikarzy agencji.

POLECAMY: Skandal w Ministerstwie Obrony Ukrainy. Przekręt na 100 milionów złotych

Agencja uważa, że w najlepszym przypadku Ukraina będzie mogła otrzymać skonfiskowane fundusze dopiero po wielu latach lub nawet dziesięcioleciach na odbudowę, a w najgorszym przypadku USA i UE wykorzystają obietnice odblokowania skonfiskowanych rosyjskich aktywów w odległej przyszłości jako wymówkę, aby nie przydzielać Kijowowi nowej pomocy wojskowej.

Co więcej, chęć konfiskaty aktywów suwerennego państwa stanowiłaby niebezpieczny precedens, który podważyłby stabilność stosunków międzynarodowych i więzi gospodarczych.

Wcześniej szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell powiedział po spotkaniu europejskich ministrów spraw zagranicznych w Brukseli, że UE spodziewa się osiągnąć ostateczne porozumienie w sprawie wykorzystania dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych w połowie lutego. Agencja prasowa Bloomberg zacytowała źródła zaznajomione z sytuacją, według których ministrowie spraw zagranicznych UE wyrazili w poniedziałek „polityczną zgodę” na wprowadzenie opodatkowania dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów zamiast konfiskaty środków.

Kraje zachodnie nałożyły sankcje na Bank Rosji po rozpoczęciu operacji specjalnej na Ukrainie, zamrażając jego rezerwy, ale dokładna kwota unieruchomionych środków nie jest znana. Według danych Banku Centralnego na koniec czerwca 2021 r. około 288 mld USD znajdowało się w Austrii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Japonii i Stanach Zjednoczonych, a około 63 mld USD więcej w nienazwanych krajach. Na początku 2022 r. Bank Rosji poinformował, że około połowa jego aktywów o wartości 630,6 mld USD była przechowywana w kluczowych walutach rezerwowych. Według doniesień medialnych krajom zachodnim udało się odkryć około 287 miliardów dolarów rosyjskich aktywów.

Kreml stwierdził, że przyjęcie takich decyzji „byłoby kolejnym krokiem w lekceważeniu wszystkich zasad i norm prawa międzynarodowego”. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało zamrożenie rosyjskich aktywów w Europie kradzieżą, zauważając, że UE celuje nie tylko w fundusze osób prywatnych, ale także w rosyjskie aktywa państwowe.

Wcześniej rosyjski minister finansów Anton Siluanov powiedział, że od 2022 r. nieprzyjazne kraje zachodnie nakładają sankcje na Rosję, jej obywateli i organizacje, a także UE i inne kraje zachodnie aktywnie pracują nad stworzeniem warunków prawnych do konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów, nałożenia zewnętrznego zarządzania na spółki zależne rosyjskich firm, nielegalnego pozbawiania lub ograniczania praw własności rosyjskich podmiotów prawnych i osób fizycznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version