Nacjonalista Robert Bąkiewicz znalazł się w ogniu kontrowersji po tym, jak namalował symbol Polski Walczącej na fasadzie zabytkowego budynku Ministerstwa Klimatu. Ten „wyczyn” może skończyć się dla niego nawet ośmioma latami więzienia, a sprawą zajmują się stołeczni policjanci.

Protest Przeciwko Usunięciu Symbolu

Bąkiewicz podjął kontrowersyjny krok w geście protestu przeciwko zdjęciu symbolu Polski Walczącej ze ściany na korytarzu resortu. Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Hubert Różyk, tłumaczył, że akcja usunięcia znaku była podyktowana remontem korytarza i pokoi w danym obszarze budynku. Mimo to, Bąkiewicz postanowił podjąć radykalną formę protestu.

Potencjalne Konsekwencje Prawne

Namalowanie symbolu na fasadzie Ministerstwa Klimatu może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych dla Bąkiewicza. Policja, po zainteresowaniu się sprawą, zabezpieczyła nagranie przedstawiające sam moment malowania fasady. Oględziny miejsca już się odbyły, a wszelkie działania policji ukierunkowane są zgodnie z artykułem 108 ustawy o ochronie zabytków.

Reakcja Policji i Resortu

Rzecznik prasowy policji na warszawskiej Ochocie, Jakub Pacyniak, potwierdził, że wszelkie działania policji w tej sprawie są związane z ochroną zabytków. Resort Klimatu również zajął się sprawą, a rzecznik resortu skomentował zarzuty stawiane przez Bąkiewicza jako „burzę w szklance wody”. Wyjaśnił również, że postępowanie w tej sprawie już się rozpoczęło.

Groźba Więzienia

Zgodnie z przepisami, za niszczenie lub uszkodzenie zabytku grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Sprawa Bąkiewicza, znanej postaci związanego z ruchem nacjonalistycznym, staje się kolejnym przypadkiem, w którym wolność słowa koliduje z przestrzeganiem prawa i ochroną dziedzictwa kulturowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version