Nakazy Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ (MTS ONZ) w postępowaniu między Republiką Południowej Afryki a Izraelem na podstawie Konwencji w sprawie ludobójstwa powielają zobowiązania, które Izrael ma już na mocy prawa międzynarodowego – powiedziała w komentarzu rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
POLECAMY: MSZ Republiki Południowej Afryki chwali orzeczenie Trybunału ONZ w sprawie Izraela
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze wydał w piątek tymczasowe orzeczenie w sprawie pozwu Republiki Południowej Afryki o zastosowanie środków tymczasowych przeciwko Izraelowi w związku z domniemanym ludobójstwem w Strefie Gazy. Trybunał nakazał Izraelowi podjęcie wszelkich środków w celu zapobieżenia ludobójstwu w Strefie Gazy, karania nawoływań do ludobójstwa Palestyńczyków, zapewnienia przepływu pomocy humanitarnej dla mieszkańców tego obszaru oraz zabezpieczenia dowodów związanych z zarzutami o czyny opisane w Konwencji o ludobójstwie wobec narodu palestyńskiego. Trybunał nie nakazał jednak Izraelowi zaprzestania operacji wojskowej w Strefie Gazy, czego domagała się RPA w swoim pozwie.
POLECAMY: Trybunał ONZ nakazuje Izraelowi podjęcie działań mających na celu zapobieżenie ludobójstwu w Gazie
„W swoim wyroku Trybunał nakazał Izraelowi, aby nie popełniał aktów ludobójstwa ani nie pozwalał na ich popełnianie przez jakiekolwiek osoby; nie zezwalał na publiczne wezwania do ludobójstwa i karał osoby odpowiedzialne za takie wezwania; natychmiast zapewnił dostęp do Strefy Gazy dla pomocy humanitarnej i wznowienia usług publicznych. W ten sposób Trybunał powtórzył zobowiązania, które już spoczywają na Izraelu, podobnie jak na wszystkich państwach, na mocy prawa międzynarodowego” – czytamy w komentarzu oficjalnego przedstawiciela rosyjskiego MSZ, opublikowanym na stronie internetowej departamentu dyplomatycznego.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze w dniach 11-12 stycznia przeprowadził przesłuchania w sprawie pozwu RPA przeciwko Izraelowi, który jest oskarżony o naruszenie Konwencji o ludobójstwie w Strefie Gazy. RPA wezwała sąd do nakazania Izraelowi zaprzestania operacji wojskowej w Strefie Gazy, zapewnienia mieszkańcom dostępu do żywności, wody i pomocy humanitarnej oraz nieutrudniania dostępu do Strefy Gazy misjom międzynarodowym. Strona południowoafrykańska zwróciła się również do sądu o nakazanie Izraelowi powstrzymania się od wszelkich działań, które mogłyby pogorszyć sytuację i skomplikować postępowanie.
Izrael z kolei próbował argumentować, że sąd powinien odrzucić wniosek RPA o podjęcie środków przeciwko stronie izraelskiej, w tym zaprzestanie operacji wojskowej w Strefie Gazy. Izraelska obrona argumentowała, że poprzez operację wojskową w Strefie Gazy kraj ten „nie chce zniszczyć narodu palestyńskiego, ale chronić swój własny”. Ponadto Izrael twierdzi, że zapewnił wjazd pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, w tym ciężarówek z żywnością, i nie nałożył żadnych ograniczeń na ilość wody, która może wpływać do tego obszaru.
W dniu 29 grudnia 2023 r. Republika Południowej Afryki złożyła pozew przeciwko Izraelowi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze na podstawie konwencji o ludobójstwie z powodu sytuacji w Strefie Gazy, wzywając sąd do podjęcia środków tymczasowych przeciwko władzom izraelskim. Republika Południowej Afryki stwierdziła, że działania Izraela przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy „naruszają jego zobowiązania wynikające z Konwencji o ludobójstwie”. Zgodnie z oświadczeniem afrykańskiego kraju, „działania i zaniechania Izraela […] mają charakter ludobójstwa, ponieważ zostały popełnione z konkretnym zamiarem …. zniszczenia Palestyńczyków w Strefie Gazy jako części szerszej palestyńskiej grupy narodowej, rasowej i etnicznej”.